HaberlerAsansörlerde 'kırmızı' tehlike

Asansörlerde 'kırmızı' tehlike

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, 2017'nin ilk 10 ayında kontrolü yapılan toplam 10 bin 139 asansörden, yüzde 64'ünün kırmızı etiketli olduğunu ifade etti.

Asansörlerde 'kırmızı' tehlike

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl MüdürüSelahattin Altunsoy, bina yöneticilerini ve profesyonel bina yönetim firmalarını asansörlerin yıllık periyodik kontrollerini zamanında yaptırmaları konusunda uyardı. 2017’nin ilk 10 ayında 10 bin 139 asansörün kontrol edildiğini dile getiren Altunsoy, kontrolü yapılan asansörlerin yüzde 64’ünün kırmızı etikete sahip olduğunu belirterek, vatandaşları bu asansörlere binmemeleri konusunda uyardı.

YÖNETİCİLER İSTEKSİZ

Altunsoy, belediyeler ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşlarından bina yöneticilerinin son dönemde asansör periyodik kontrollerini yaptırma konusunda isteksiz davrandıklarını ve yıllık periyodik kontrol yaptırmak istemedikleri yönünde şikayetler aldıklarını belirtti. Altunsoy, “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği, zorunlu olarak uygulamada ve yönetmeliğe göre bina yöneticilerinin sorumlulukları var. Bina yöneticilerinin binada bulunan asansörlerin aylık bakımlarını yaptırması ve bununla ilgili olarak yetkili bir asansör firmasıyla bakım sözleşmesi yaptırmış olmaları gerekiyor. Ayrıca yılda bir kez asansörün periyodik kontrolünü, A tipi muayene kuruluşuna yaptırmaları lazım” diye konuştu.

2016’DA YÜZDE 72’Sİ KIRMIZI ETİKETLİYDİ

2015 yılı haziran ayından itibaren yeni yapılmakta olan asansörler kullanıma açılmadan önce A tipi muayene kuruluşu tarafından ilk kontrolü yapılmak suretiyle eksiksiz olması halinde yeşil etiket aldıktan sonra kullanıma açıldığını kaydeden Altunsoy, bu uygulamanın bugüne kadar yaşanan pek çok sorunu ortadan kaldırdığını dile getirdi. Altunsoy, “2016 yılında toplam 11 bin 834 asansörün yıllık periyodik kontrolü yapıldı. Bunlardan 2 bin 124’ü yeşil (can ve mal güvenliği için hiçbir risk taşımayan uygun asansörlere iliştirilen etiket), 975’i mavi (can ve mal güvenliği için hafif kusurlu seviyede risk oluşturan), 222’si sarı, (can ve mal güvenliği için kusurlu seviyede risk oluşturan), 8 bin 513’ü ise kırmızı (can ve mal güvenliği için yüksek risk taşıyan ve en kısa sürede giderilmesi gereken uygunsuzluklar tespit edilen güvensiz asansörler) etiketlidir. 2016 yılında kontrolü yapılan asansörlerin yüzde 72’si kırmızı etiketli” ifadelerini kullandı.

BU ASANSÖRLERİ KULLANMAYIN

2017 yılının ilk 10 ayında yapılan kontrol sonuçları hakkında da bilgi veren Altunsoy, 10 ayda 10 bin 139 asansörün kontrol edildiğini ifade etti. Altunsoy, “Kontrolü yapılan asansörlerin bin 998’i yeşil, bin 312’si mavi, 275’i sarı, 6 bin 554’i ise kırmızı etiketlidir. 10 aylık döneminde kontrolü yapılan asansörlerin yüzde 64’ü kırmızı etikete sahip. Rakamlardan da görüleceği üzere periyodik kontrollerin artması sayesinde kırmızı etiketli asansör oranı düşüyor. Ayrıca tüm asansörler için kimlik numarası sistemine geçildi ve asansörler bu numara ile takip ediliyor” dedi. Altunsoy, asansörler için garanti belgesi zorunluluğunun olduğunu, bakım firmalarında da mühendis istihdam edilmesinin şart olduğunu belirtti. Altunsoy, kırmızı etiket alan asansörün kesinlikle kullanılmaması ve yönetici tarafından kullandırılmaması gerektiğini ayrıca 30 gün içerisinde güvenli hale getirilerek, takip kontrolünün yaptırılası gerektiğini vurguladı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}