HaberlerSamsun HaberleriEt üreticisi yok olacak

Et üreticisi yok olacak - Samsun Haberleri

Et ithalatını eleştiren Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, üreticinin yok olacağını söyledi

Et üreticisi yok olacak

Et satış fiyatlarını ucuzlatma projesi kapsamında bazı marketlerde satılmaya başlanan etle alakalı konuşanSamsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği BaşkanıErdal Doğan, üreticinin yok olacağını ifade etti. Vatandaşların nasıl kesildiği belli olmayan etleri tüketmek zorunda kalacağını belirten Doğan, projeye karşı olduklarını dile getirdi.

BİZİ BİTİRECEKLER

Üreticinin büyük bir zarara uğrayacağını dile getiren Doğan, “15 milyon büyükbaş hayvan, 45 milyon küçükbaş hayvan varlığımız, bir milyon 180 bin kilo et üretimiyle ve 6 bin 507 bin ithal besilik talebine rağmen karkas ette kemiksiz et ithalatı projesi yanlıştır. Alınan kararlarla üretici yok ediliyor, üretici ise geri dönüşsüz bir hasar gördükten sonra üretimimiz zaafiyete uğrar. Zaafiyetin sonucunda ise et açığı ilerleyen dönemlerde artar. Dolayısıyla dışarda nasıl kesildiği belli olmayan, besmelesiz kesilen hayvanların etlerini tüketmek zorunda kalacağız. Çünkü ülkemizde yeterli üretim olmayacak, ette de dışa bağımlı bir ülke konumuna gireceğiz. Üretici ve sivil toplum kuruluşu olarak bu et ithalatına karşıyız, bizi bitirecekler” diye konuştu.

KİMSENİN HAYRINA OLMAYACAK

Bundan sonra marketlerde satılacak etlerin üzerinde ‘ithal et’ ibaresinin yazılması gerektiğini vurgulayan Doğan, “Ne aldığımızı bilelim, bazı işgüzar kasaplar marketlerle rekabet edemez hale gelecekler ve hileye başvuracaklar. İşini güzel yapan, taviz vermeyen, işlerini kaliteli yapan kasaplarımız da olacak. Bazı işgüzar kasaplar ise bu boşluktan yararlanıp etin içine sakatat gibi değişik ürünleri katarak, et satacaklar. Tüketicilerin uyanık ve bilinçli olmalarını istiyoruz. Kasaplar, tüketici zarar edecek, kimsenin hayrına olmayacak bir proje” sözlerini kaydetti.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}