Samsun Haber: Tabletlerindeki gizli tehlike

Samsun Haber: Spor salonlarında vücut geliştirme için aminoasit ve karbonhidrat gibi takviye tabletlerin kullanıldığını belirten Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, bunun sağlık noktasında tehlikeli olduğunu söyledi.

Tabletlerindeki gizli tehlike

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, spor salonlarında satılan aminoasit ve karbonhidrat gibi vücut geliştirme tabletlerine dikkat çekti. Bu tür tabletlerin bazı kişiler için tehlikeli olabileceğini belirten Başkan Karacan, sağlığa ilişkin bütün ürünlerin eczanelerde satılması gerektiğine vurgu yaptı.

BÖBREĞİNİZ İFLAS EDEBİLİR

Spor beslenmesi ve sporcu sağlığı diye bir kategorinin oluşmaya başladığını ifade eden Başkan Karacan, spor salonlarında aminoasit, karbonhidrat gibi vücut geliştirme ve şekillendirmek için kullanılan takviye tabletlerden satın alınabildiğini kaydetti. Karacan, “Bunun için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gıda kayıt onay belgesi almanız yeterli oluyor. Yasal da görünüyor ama büyük sıkıntı söz konusu. Siz bu tabletleri kullanıyorsunuz, amacınız da vücudunuzun şekillenmesi ama siz böbrek hastasıysanız ne olacak? Bu tableti kullandığınızda böbreğiniz iflas edebilir. Bunu defalarca anlattık ancak herhangi bir adım atılmadı. Sağlığa ilişkin hangi ürün olursa olsun bitki, tablet, sporcu gıdasının eczane harici satılmaması gerekiyor. Bunu satan yerlerin ruhsatları da Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan değil Sağlık Bakanlığı’ndan alınmalı. Sporcuların, hormon veya steroid ilaç kullandığını bizler de duyuyoruz. Ancak bu tür ilaçlar reçetesiz verilmediği için bu ilaçları alan kişiler de eczanelerden alamıyorlar” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da doktora saldırı

1 Samsun'da doktora saldırı

Kamyonun çarptığı genç hayatını kaybetti

2 Kamyonun çarptığı genç hayatını kaybetti

Kamyona arkadan çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

3 Kamyona arkadan çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

Öğretmenler Günü'nde çifte mutluluk

4 Öğretmenler Günü'nde çifte mutluluk

Giresun'da 4 ev, 1 odunluk kül oldu

5 Giresun'da 4 ev, 1 odunluk kül oldu

O 'maganda' bu kez 13 mermi kovanı ile yakalandı

6 O 'maganda' bu kez 13 mermi kovanı ile yakalandı

Vali Gölyaka ilçesinde incelemelerde bulundu

7 Vali Gölyaka ilçesinde incelemelerde bulundu

Demirci'de öğrencilerden öğretmenlerine farklı kutlama

8 Demirci'de öğrencilerden öğretmenlerine farklı kutlama

Mahalle arasında zincirleme kaza

9 Mahalle arasında zincirleme kaza

Davetsiz misafir işyeri sahibini şaşkına çevirdi

10 Davetsiz misafir işyeri sahibini şaşkına çevirdi


SIRADAKİ HABER