Samsun Haber: Öğrenciler 10 yıl kaybetti

Samsun Haber: Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, TEOG yerine gelen yeni sınav sisteminin 10 yıl önce uygulanan sistem olduğunu belirterek, 'Sistemin 10 yıl öncesine dönmesi bakanlığın başarısızlığı ve yapılan en büyük hata. Öğrenciler 10 yıl kaybetti' dedi

Öğrenciler 10 yıl kaybetti

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nın (TEOG) yerine gelen yeni sınav sisteminin Türkiye'de 10 yıl öncesinde uygulanan sınav sistemiyle aynı olduğunu söyleyerek, "Demek ki önceki sınavlar çok daha gerçekçiymiş. Yanıla yanıla önceki sınavın yeniden sunmuş olması Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği olan öğrencilerimiz için büyük hayal kırıklığı" ifadelerini kullandı.

BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın "Velinin tercihi dışında öğrencileri herhangi bir okula göndermeyeceğiz" açıklamasının çok önemli olduğunu kaydeden Kara, "Bakanın bu vaadi gerçekleşirse sınav bizim için olumlu. Okul başarı puanlarının yerleştirmelerde geçerli olmaması da olumlu bir durum. Bütün bunların yanında sınav sistemine baktığımızda çok önceden uygulanan sınavlarla aynı. Demek ki önceki sınavlar çok daha gerçekçiymiş. Yanıla yanıla önceki sınavın yeniden sunmuş olması Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği olan öğrencilerimizin büyük bir testten geçirildiği ve yanlış sonuçlar alınarak öğrencilerin ve toplumun gelişimi açısından büyük hayal kırıklığı olduğunu net biçimde ortaya koydu. Biz 10 yıl önceki sınav sistemine geri dönmüşsek, öğrencilerin yanlış bir yola giderek mesleki eğitimin hiçbir şekilde gerçekleşemediği bir sistemi gördük. Bunun büyük bir kayıp olduğunu düşünüyorum. Zararın neresinden dönersen kardır anlayışıyla eğitim değerlendirilemez. Sistemin 10 yıl öncesine dönmesi bakanlığın başarısızlığı ve yapılan en büyük hata. Eğitimde böyle bir hata olmaması lazım. 20 yıl sonra toplumun geleceğini, bu sınav sistemleri yüzünden 10 yıl kaybeden gençler oluşturacak" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık fiyatları yerle bir! İşte il il güncel fındık fiyatları...

1 Fındık fiyatları yerle bir! İşte il il güncel fındık fiyatları...

Samsun'da sosyal medya paylaşımına tutuklama

2 Samsun'da sosyal medya paylaşımına tutuklama

Samsun'da elini makineye kaptıran işçinin parmakları koptu!

3 Samsun'da elini makineye kaptıran işçinin parmakları koptu!

Samsunspor'da ilki yaşadılar

4 Samsunspor'da ilki yaşadılar

Yaktın bizi Samaras

5 Yaktın bizi Samaras

Makamı kapısız başkan

6 Makamı kapısız başkan

Samsun'da aile hekimi Bylock'tan tutuklandı!

7 Samsun'da aile hekimi Bylock'tan tutuklandı!

Dilan Çiçek Deniz öpüşünce terk edildi!

8 Dilan Çiçek Deniz öpüşünce terk edildi!

Abdülkerim'den kötü haber

9 Abdülkerim'den kötü haber

En fazla HES o ilde

10 En fazla HES o ilde


SIRADAKİ HABER