HaberlerSamsun HaberleriBu, yeni bir sistem değil

Bu, yeni bir sistem değil - Samsun Haberleri

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, TEOG yerine gelen yeni sınav sisteminin yeni bir sistem olmadığını ifade ederek, 'Cumhurbaşkanını ikna etmek için sınav sistemi değiştirmek tekrar tekrar sistemi sıkıntıya sokmak demek' dedi

Bu, yeni bir sistem değil

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nın (TEOG) yerine gelen yeni sistemin mahalle mektepleri oluşturacağını ve velilere tercih imkanı bırakmayarak özel okullara yüksek bütçeler ayırmak zorunda kalınacağını söyledi.

YİNE SINAV MARATONU

Yeni sistemde de belli başlı okullar için sınav maratonu yaşanacağını kaydeden Yavuz, "Galiba Sayın Cumhurbaşkanını ikna etmişler. Burada da hangi okullar başarılı, hangisi başarısız neye göre seçilecek belli değil? Diğer okullar da henüz başından başarısız olarak ilan edilmiş olacak. Veliler yine çocuğu o okullara yerleştirmek için sınava sokacak. Yine özel öğretim kurumlarına veya özel okullara para akacak. Örneğin öğrenciler Samsun'da 5 okul için yarışacak. Durumu olmayan öğrenciler de kaderine boyun eğip mahallelerindeki okula gitmeyi tercih edecek. Eskiden de sınav böyleydi. Tek sınava dayalı ölçme sistemi olmaz denildi TEOG geldi ama şimdi yine sınav teke düşürüldü. Eskiden çocuklar birkaç nitelikli okul için yarışıyordu, şimdi de öyle olacak. Bu sistem yeni ve sınavsız bir sistem değil. Sadece Cumhurbaşkanını ikna eden bir sistem. Sıkıntı da burada. Cumhurbaşkanını ikna etmek için sınav sistemi değiştirmek tekrar tekrar sistemi sıkıntıya sokmak demek" ifadelerini kullandı.

KURNAZLIK YAPIYORLAR

Genel liselerin büyük bir bölümünün son yıllarda imam hatip lisesine dönüştürüldüğünü belirten Yavuz, "Başarılı, yüzde 10 oranındaki çocuklar nitelikli liseleri kazanırsa, diğerleri de mahallelerindeki imam hatiplere gidecek. Mahalle mektepleri oluşacak yani. Aklı sıra kurnazlık yapıyorlar. Piyasacı ve muhafazakarlaşmış bir sistem 15 yıldır devam ediyor. Veliler çocuğunu mahalledeki imam hatibe göndermek istemezse, özel okullara gidecek mecburen. Böylece seçeneksiz bırakarak iki kere kurnazlık yapıyorlar" dedi.

Zerrin SOMUNCU 

SIRADAKİ HABER
}