HaberlerSamsun HaberleriMilli Eğitim şanzıman dağıttı

Milli Eğitim şanzıman dağıttı - Samsun Haberleri

Türk Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, TEOG yerine getirilecek yeni sınav sisteminin eğitim hayatında birçok sorun getireceğini söyleyerek, 'Milli Eğitim adeta şanzıman dağıtmış durumda' dedi

Milli Eğitim şanzıman dağıttı

Türk Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, liseye geçişte Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nın (TEOG) yerine gelen yeni sınav sistemiyle hükümetin kamusal eğitimi gözden çıkardığını söyledi.

DELİ SAÇMASI BİR SİSTEM

"Sayın bakanın da aslında tam bilmediği sonuçları hesaplanamayan neden ihtiyaç duyulduğu açıklanamamış bir deli saçmasıyla karşı karşıyayız" diyen Kuruoğlu, "Milli Eğitim adeta şanzıman dağıtmış durumda. İllerde okulların şehre dağılımı eşit değil. Okul türlerininse hem şehre dağılımı hem tür dağılımı eşit değil. Sınava gireceklere kota koymak eğitim hakkının engellenmesi demek. Hükümet kamusal eğitimi gözden çıkarmış, 'Parası olan özel okula gitsin' diyor. Ne olduğu belli olmayan bu sistem özel okullara yönelimi artıracak ve devlet okullarına ancak imkanı olmayanlar gidebilecek. Bu yeni sistem şu anda ilk ve ortaokul kayıtlarında yoğun şekilde yaşadığımız sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacak.
Nitelikli okullar olarak tanımlanan, sınavlı okullar olduğu sürece sınavı kaldırmak iddiasının tam bir hayal olduğu da artık anlaşılmıştır.
Özel ders, kurs ihtiyaçlar yeni sistemde de son gaz devam edecek" diye konuştu.

KAST SİSTEMİ OLUŞACAK

Yarışılacak nitelikli okul sayısı azalacağı için öğrenciler arasındaki yarışın hızlanacağını savunan Kuruoğlu "Şehirlerde kast sistemi oluşturacak. Samsun eğitim şartları açısından bir kısmı Bangladeş bir kısmıysa Belçika standartlarında iken bu ucube sistem uygulanırsa tam anlamıyla kast sistemi oluşacak. Ekonomik düzeyi yüksek bölgelerde ancak iyi okullar ve imkanı olan velilerin öğrencileri okuyabilecek. Burada asıl sorun milli eğitimin niyetini gizlemesi. Sistemle bu kadar oynanmasının sebebi ne? Şikayet mi var? Bir ihtiyaç analizi ya da bir eğitim şurası mı yapılmıştır da talep ortaya çıkmıştır? Derdiniz nedir? Yoksa siz aslında bütün okulları arka bahçe yapmak ve öğrenci değil seçmen mi yetiştirmek istiyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU 

SIRADAKİ HABER
}