HaberlerSamsun HaberleriSamsun Valisi Kaymak'tan sel mağdurlarına müjde

Samsun Valisi Kaymak'tan sel mağdurlarına müjde - Samsun Haberleri

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba'da yaşanan sel felaketi mağdurlarına müjde verdi.

Samsun Valisi Kaymak'tan sel mağdurlarına müjde

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin her zaman üreticinin yanında olduğunu yüksek fiyat politikası ile fındık alımlarına devam ettiğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak burada üreticilerle bir süre sohbet ederek fındık yükleme platformuna fındık çuvallarını taşıyan çalışanlara yardım etti.


Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımı yapılan deposundaki incelemelerin ardından Vali Kaymak, ilçe merkezinin 6 kilometre güneyindeki yaklaşık 500 dönüm alanda yapımı devam eden Yeşilköy Doğal Yaşam Parkı'nı inceledi. İçerisinde tarihi Çarşamba meydanı ve sokağı, mersin balığı tesisleri, yeni yolları, yeşil alanları, sosyal tesisleri, spor alanları, çiftliği, hobi bahçeleri, at binicilik tesisleri, cami, restorant, gölet ve su sporları alanları bulunan Avrupa standartlarında büyük bir proje olan Yeşilköy Doğal Yaşam Parkı'nın Türkiye'nin marka projelerinden biri olacağını söyledi.


Ardından 100 dönüm arazide, 75 dönüm kapalı sera alanına sahip olan OR-SAM A.Ş. sera işletmesinde incelemelerde bulunan Vali Kaymak, burada Çarşamba’da yaşanan sel felaketi mağdurlarına müjde verdi.


Samsun ValisiOsman Kaymak yaptığı konuşmasında, ‘Haziran ayında sağanak yağış sonucu yaşanan sel felaketinde mağdur olan vatandaşlarımız için AFAD başkanlığından bir ödenek istemiştik, dün itibariyle 2 milyon 270 bin lira hesaplarımıza geldi. Şimdi bu paranın mağdur olan ailelere dağıtılması için bir komisyon kurduk. 1445 sel mağduru aileye adaletli bir şekilde, toplam 2 milyon 270 bin lira dağıtmış olacağız’ dedi.

OR-SAM A.Ş. sera işletmesi incelemelerinde ürünlerin taşındığı kolilerin üzerinde İyi Tarım Uygulamaları logosunu gören Vali Kaymak bu logonun önemini belirterek ‘İyi Tarım Uygulamaları (İTU) logosunu gördüğümüzde, bu ürünlerin insan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik, fiziksel kalıntılar içermeyen, çevreyi kirletmeden veya doğal dengeye zarar vermeden üretilen, üretimi sırasında üretimle ilgili insanların veya diğer canlıların refahının olumsuz olarak etkilenmediği, üretimi sırasında tüketicinin bulunduğu ülkenin tarımsal mevzuatı ve ürünün yetiştirildiği ülkenin tarımsal mevzuatına uygun olarak yapılan ve tüm bu işlemlerin kayıt altına alınarak kontrol edilip, sertifikalandırılan üretim şekli olduğunu anlıyoruz’ dedi.


Ziyarette ayrıca Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr Fatih Özkan’da hazır bulundu.

SIRADAKİ HABER
}