HaberlerSamsun HaberleriSamsun Çarşamba Havalimanı'nda uçuşlar başlıyor

Samsun Çarşamba Havalimanı'nda uçuşlar başlıyor - Samsun Haberleri

Pistinde yapılan bakım-onarım çalışmaları nedeniyle 3 aydır kapalı durumda bulunan Samsun-Çarşamba Havaalanı, yarın 07.50'de İstanbul'dan gelecek ilk uçak ile faaliyetlerine başlayacak

Samsun Çarşamba Havalimanı'nda uçuşlar başlıyor

Pistindeki bakım ve onarım çalışmaları dolayısıyla 7 Ağustos'ta uçuşa kapanan Samsun-Çarşamba Havaalanı, yarın sabah saatlerinde gerçekleşen ilk uçuş ile faaliyetlerine başlayacak.

İLK UÇAK 07.50'DE SAMSUN'DA

Yarın sabah saatlerinde, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalkacak ilk uçak, herhangi bir rötar yaşanmadığı takdirde 07.50'de Samsun-Çarşamba Havaalanı'na inecek. Samsun'dan 08.45'te kalkacak ilk uçak ise yine İstanbul Atatürk Havalimanı'na hareket edecek.

ÇALIŞMALARA OLİMPİYAT ENGELİ

Samsun-Ordu karayolu üzerinde, 15 Aralık 1998'de faaliyete geçen, ilk uçuşun ise Ocak 1999'da gerçekleştirildiği Samsun-Çarşamba Havaalanı, yaklaşık 19 yıllık süreçte bölgesinin en önemli havaalanı olma özelliğini korudu. Belirli yurtdışı uçuşların da yapıldığı havaalanında geçen yıllar içerisinde pistinde 20 santimetreye varan çökme yaşanması üzerine bu yılın Mart ve Mayıs ayları içerisinde kapanması planlandı. Fakat Samsun'da yaz aylarında gerçekleştirilen 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları dolayısıyla kapanma kararı olimpiyat oyunları sonrasına bırakıldı.

SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Olimpiyatların temmuz ayı sonunda bitmesinin ardından Samsun-Çarşamba Havaalanı, 7 Ağustos'ta uçuşa kapatıldı. Havaalanının Samsun için ne denli önemli olduğu ise o günden sonra ortaya çıktı. Özellikle havayolunu sık kullanan toplumun belirli kesimleri bu süreçte, kapanmanın zorluklarını yaşadıklarını, ekonomik ve zaman kayıplarını dile getirdi. Samsun protokolünün de sık sık ziyaret ederek, 7 Kasım'da açılmasının hayati önem taşıdığını ifade ettiği havaalanı için müteahhit firma ise tüm işlerini bırakarak adeta seferberlik ilan etti.

ORDU, SİNOP VE MERZİFON

Havaalanının planlandığı gibi 7 Kasım'da açılacağı müjdesi ise geçtiğimiz hafta Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından verildi. Haftasonu çalışmaları tamamlanan ve son rötuşları yapılan havaalanını inceleyen Vali Kaymak, havaalanının Samsun için ne kadar önemli olduğunun geçen 3 aylık süreçte daha net anlaşıldığını ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti. Havalimanı yetkilileri ise yıllık yaklaşık 2 milyon yolcusu bulunan havalimanının 3 kilometrelik pistinde yaklaşık 40 bin metrekare kaplama beton kullanıldığını ifade etti. Havalimanının kapalı olduğu dönemde kente hava yoluyla gelen yolcular; Ordu, Merzifon ve Sinop'taki havalimanlarını kullandı.

Barış BUDANOĞLU

 
SIRADAKİ HABER
}