HaberlerUzvunu kaybedenlerin yaşadığı 'fantom ağrı' için teknolojik çözüm

Uzvunu kaybedenlerin yaşadığı 'fantom ağrı' için teknolojik çözüm

Herhangi bir nedenle uzuvlarını kaybetmiş kişiler, 'fantom ağrı' olarak isimlendirilen bir ağrı ile baş başa kalıyor. Bunu çözmek için geliştirilen yeni sistem ise sanal gerçeklikten yararlanıyor.

Uzvunu kaybedenlerin yaşadığı 'fantom ağrı' için teknolojik çözüm

Bedenin bir parçasını fiziksel olarak kaybetmek beynin bu bölgeyi unutması anlamına gelmiyor. Örneğin bacağı kesilen bir kişi bu bölgede ciddi ağrı, yanma ve karıncalanma sorunları yaşayabiliyor. Hastalarda ciddi psikolojik sorunlara yol açabilen bu sorun, “beyinde” oluşuyor ve çözüm için geliştirilen yeni sistem büyük ümit vadediyor. İsviçre EPFL üniversitesi araştırmacıları, fantom ağrı için sanal gerçeklik temelli bir sistem ile karşımıza çıkıyor. Bu sistem kişiye giydirilen VR başlık ve hazırlanan maket ile kaybedilen uzuvları sanal ortamda yerine konuyor. Üstteki örnekten gidersek bacağının yerinde olduğunu gören kişi, yapılan bazı fiziksel dokunma müdahaleleriyle olmayan bacağını fiziksel olarak hissedebilir hale geliyor. Bu durum beyinde gerçekleştiği için olmayan uzvun ağrısı ciddi oranda azaltılabiliyor ve sürekli olarak tekrarlanması halinde beyin kandırılabiliyor.

Fantom ağrı akla gelebilecek en kötü ağrılardan
Gövdenin bir parçası tamamen alındığı için bu ağrıyı çözebilecek herhangi bir ağrı kesici de bulunmuyor. Sadece beyni kandırmaya yönelik işlemler fayda sağlarken, sürecin sanal gerçeklik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK:LOG

SIRADAKİ HABER
}