Zonguldak haber: Sarıkamış deniz şehitleri törenle anıldı

Zonguldak haber: Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde düzenlenen törenle Sarıkamış deniz şehitleri anıldı.

Sarıkamış deniz şehitleri törenle anıldı

Kdz. Ereğli ilçesinde ilk tören sahil bandındaki Sarıkamış Şehitleri Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ın anıta çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Uysal, Sarıkamış deniz şehitleri başta olmak üzere vatanın bölünmez bütünlüğü için canını feda eden tüm şehitleri rahmet ve minnetle andığını söyledi. Uysal, anıtın yapımına katkıda bulunan eski Karadeniz Bölge Komutanlarından emekli Tuğamiral Metin Ataç'a da teşekkür etti.
Sarıkamış Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ise, 'Bezm-i Alem', 'Bahr-i Ahmer' ve 'Mithat Paşa' gemilerinin Sarıkamış'a erzak götürdüğü sırada Rus donanmasına ait gemiler tarafından batırıldığını ifade etti. Prof. Dr. Sönmez, '6 Kasım 1914'de İstanbul'dan yola çıkan gemilerin 7 Kasım'da Ereğli açıklarında batırıldığı doğrudur. 3 geminin içinde toplam 220 personel vardı. Gemiler, Karadeniz Ereğli açıklarına geldiklerinde Zonguldak'ı bombalamaktan dönen Rus gemilerince batırıldı. Depolarda gizlenen askerler gemiler batırılınca boğuldular. Sadece personelden 36'sı kıyıya yüzerek kurtuldu. Ben, sadece Sarıkamış değil, bugüne kadar şehit olan ve yaşamını yitiren tüm gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum' dedi.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Uysal, Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneğine anıtın yeniden düzenlenmesine sundukları katkıdan dolayı teşekkür plaketi verdi.
Törene, eski Karadeniz Bölge Komutanı Metin Ataç, bazı siyasi parti ilçe başkanları, belediye başkan yardımcıları, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri, Kaymakamlık daire müdürleri, bazı sivil toplum kuruluş başkan ve temsilcileri ile okulları temsilen öğrenciler katıldı. Protokol üyeleri, törenin ardından askeri bot ile denize açılarak Rus donanması tarafından batırılan 'Bezm-i Alem', 'Bahr-i Ahmer' ve 'Mithat Paşa' gemilerinde şehit düşenler anısına denize çelenk bıraktı.

Sarıkamış deniz şehitleri törenle anıldıEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki trafik sorunu tünel ile çözülecek

1 Samsun'daki trafik sorunu tünel ile çözülecek

Meteoroloji saat verdi! Yoğun kar yağışı geliyor

2 Meteoroloji saat verdi! Yoğun kar yağışı geliyor

Fuhuş baskınında ölmek üzere olan kadın kurtarıldı

3 Fuhuş baskınında ölmek üzere olan kadın kurtarıldı

Samsun'da nefes kesen rehine kurtarma operasyonu!

4 Samsun'da nefes kesen rehine kurtarma operasyonu!

İYİ Parti Samsun'da 6 ilçe başkanı belli oldu

5 İYİ Parti Samsun'da 6 ilçe başkanı belli oldu

Cezaevine girmemek için kendini vurdu

6 Cezaevine girmemek için kendini vurdu

13 yaşındaki sınıf arkadaşının tecavüzüne uğrayan 11 yaşındaki kız hamile kaldı

7 13 yaşındaki sınıf arkadaşının tecavüzüne uğrayan 11 yaşındaki kız hamile kaldı

Alkışlar Samsunlu çifte! Kardeşleri ayırmadılar

8 Alkışlar Samsunlu çifte! Kardeşleri ayırmadılar

Samsunspor'da herkes görüşme odasına

9 Samsunspor'da herkes görüşme odasına

Samsun'da torbacı tutuklandı

10 Samsun'da torbacı tutuklandı


SIRADAKİ HABER