HaberlerSamsun Haberleri 'İkinci pist' şart

'İkinci pist' şart - Samsun Haberleri

Havaalanın zamanında açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun'daki iş dünyası temsilcileri, 3 aylık süreçte büyük sıkıntı yaşadıklarını, bunun tekrar yaşanmaması için ikinci pistin bir an önce yapılması isteğinde bulundu

 'İkinci pist' şart

Üç aylık bakım onarım çalışmalarının tamamlanan Samsun Çarşamba Havaalanı'nın verilen tarihte açılması, Samsun'daki iş dünyasının temsilcilerini memnun etti. Bu süreçte büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten işadamları, aynı sıkıntılı günlerin tekrar yaşanmaması için proje aşamasında olduğu açıklanan ikinci pistin, bir an önce yapılarak faaliyete geçmesinin önemine dikkat çekti.

ÖNÜMÜZE BAKMALIYIZ

Karadeniz Genç İş Adamları Federasyonu (KARGİF) Başkanı Levent Özden, çalışmaların kısa sürede tamamlanması ve verilen tarihte havaalanının açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özden, "Çok sıkıntılı bir üç ay geçirdik. Diğer şehirlerimiz ve yurtdışı ile bağlantılarda sıkıntılar çektik. Fakat bunlar geride kaldı. Şimdi önümüze bakmalıyız. Yetkililerin bize verdiği 3 aylık sözün yerine geldiğini görüyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Samsun büyüyen bir şehir ve gün geçtikçe havaalanı hareketliliği artıyor. Havaalanı yetersiz kalmaktadır. Samsun'a yakışır büyük bir havaalanı ve ikinci bir pist gerekiyor. Bununla ilgili de bir çalışma duyduk, bir an önce yapılmalı ve yaşadığımız sıkıntıyı yeniden yaşamamalıyız" diye konuştu.

MUTLULUK VERİCİ

'Havaalanının açılması mutluluk verici' diyen Orta Karadeniz Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (ORKASİFED) Başkanı Emin Bahri Uğurlu ise, "Kapanması zaten yanlıştı ama artık bunları konuşmanın anlamı yok. Şimdi önümüze bakmalıyız. İş dünyası içinde olanlar için ulaşım çok önemli. En ufak aksaklıkta işlerimiz bozuluyor. Üç aylık süreçte büyük sıkıntı yaşadık, fakat yıl sonuna kadarki iki ayda kayıpları elimizden geldiğince telafi etmeye çalışacağız. Samsun tüm ulaşım imkanları bakımından şanslı bir şehir. Bir de hızlı tren projesi gelirse şehir ekonomisi için büyük bir adım olacaktır. Havaalanı ile ilgili şunu da söylemek lazım, ikinci pist mutlaka yapılmalı. Bunun sıkıntısını 3 aylık süreçte çektik. Olsa kapanma durumu olmayacaktı. Yolcu salonunun da çok acil genişletilmesi lazım" dedi.

BÜYÜK SIKINTI ÇEKTİK

Samsun Genç İş Adamları Derneği (SAMGİAD) Başkanı Savaş Gömeç de, söz verildiği günde bitmesinin gayet güzel olduğunu belirterek, "Her ne kadar çeşitli kayıplar yaşasak da bu andan sonra planlamalarımızı rahatlıkla yapabileceğiz. Bu süreçte büyük sıkıntı çektik. Fakat işin sıkı bir takipçisi olan yeni valimize ve projenin hızlı bir şekilde bitmesini sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. İkinci bir pistin burada önemi ortaya çıktı. Çalışmalar 3 ay değil de daha fazla da sürebilirdi. Bu bizim için büyük zararlara yol açabilirdi. İkinci bir pist ve terminal binasının genişletilmesi konusunda ısrarcıyız. Havaalanımızın büyük havaalanı standartlarına ulaşması için çalışmalara bir an önce başlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

ÖNEMİNİ HEPİMİZ ANLADIK

Gecikmemesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Haluk Tan da şunları kaydetti: "Yaz sezonundaki hareketlilik şu anda tabi ki olmayacaktır, ama açılması çok önemli. Gerek turizm işletmecileri gerekse şehrimizin dinamikleri ile görüştüğümüzde bu süre zarfında ciddi kayba uğradıklarını ifade ettiler. İşadamları olarak bizler de sıkıntılı bir süreç geçirdik. Havaalanının ne kadar önemli olduğunu hepimiz gördük. Açılmasından daha ziyade bu saatten sonra ikinci pistin planlanması ve bununla ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde yapılması büyük önem kazandı. Bununla ilgili yaptığımız görüşmelerde plan ve projenin hazır olduğunu biliyoruz. Siyasilerimizin bu konuya eğilmelerini ve takipçisi olmalarını, süreci hızlandırmalarını rica ediyoruz."

Barış BUDANOĞLU/ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}