HaberlerZonguldak HaberleriÖğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı

Öğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı - Zonguldak Haberleri

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Organ Bağışı İl Koordinatörlüğü tarafından kent merkezine bağlı Karaelmas Ortaokulu'nda eğitim gören öğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı.

Öğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı


Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Organ Bağışı İl Koordinatörlüğü tarafından 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilere organ bağışının önemi hakkında bilgiler verildi.
Karaelmas İlköğretim Okulu toplantı salonunda düzenlenen eğitimde öğrencilere organ bağışının önemi anlatan Toplum Sağlığı Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Hatice Tekin; 'Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında 'Organ ve Doku Bağışı Haftası' olarak kutlanmaktadır. Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. 'Organ nakli' vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi organ bağışıdır. 2238 sayılı yasaya göre 18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir. Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda form imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir' dedi.
Düzenlenen program sonrasında Karaelmas Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Yonca Güney, Karaelmas İlkokulu sınıf öğretmeni Ayşe Özel ile Yeşiltepe Teoman Papila Ortaokulunda Beden Eğitimi Öğretmeni olan eşi Seyhan Özel de organlarını bağışlayarak 3-9 Kasım Organ Bağışı haftasında öğrencilere örnek davranışta bulundular.

Öğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı

SIRADAKİ HABER
}