HaberlerBursa HaberleriYıldırımlılar kökleriyle buluşuyor

Yıldırımlılar kökleriyle buluşuyor - Bursa Haberleri

İlçedeki kültürel dönüşümü tiyatro salonları ve kahvehanelerden okullara taşıyan Yıldırım Belediyesi, ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'i lise öğrencileri ile buluşturmaya devam ediyor.

Yıldırımlılar kökleriyle buluşuyor

Emirsultan Anadolu Lisesi'nde düzenlenen 'Köklere Tutunmak' buluşmasına liseliler ilgi gösterdi. Gençlere tarih bilgisinin her zaman artı değer katacağını ifade eden Şimşirgil, tarih bilgisinin kalp gözünü açtığını, tarih bilmeyen insanların ise gönül gözlerinin kapalı olduğunu belirtti. Osmanlı Devleti'nin tarihte Ortadoğu'yu, Mezopotamya'yı, Balkanları ve Filistin'i idare etmiş bir devlet olduğunu hatırlatan Ahmet Şimşirgil, 'Filistin'i 12 tane Osmanlı çavuşu idare ediyordu. Oysa 3 tane Osmanlı çavuşu yeterdi. Çünkü ardında adil bir Osmanlı Devleti vardı. Filistin'i 1918 yılında ise İngilizler idare etmeye başladı. Mukayese tarihte çok önemlidir. İngilizler o tarihte üzerinde güneş batmayan, Hindistan'dan Büyük Britanya'ya kadar uzanan bir topluluktu. Osmanlı'yı kötüleyen adama, Filistin'i koskoca İngiliz imparatorluğu kaç sene idare etmiş diye soracaksın. İngilizler 30 sene idare edebildi, nasıl kaçacaklarını bilemediler. Osmanlı Devleti ise hiç kan dökülmeden 400 sene idare etti' diye konuştu.
Öte yandan 'Kahvehaneden Kıraathaneye Kültürel Dönüşüm projesi' çerçevesinde Arabayatağı Mahallesi Oğuzbey Kıraathanesi'nde ilçe sakinleri ile bir araya gelen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet dönemi siyasî hayatında gizli kalmış yönleri ile Türkiye'nin yakın tarihi hakkında önemli bilgiler verdi. Birkaç sene önce Irak'a giren Amerikan askerlerinin Iraklı kadınlar ve kızlar tarafından çiçeklerle karşılandığını hatırlatan Şimşirgil, 'Çünkü dünyanın sayılı zalimlerinden birinden kurtarıyordu. Saddam gerçek bir zalimdi. Tarih böyle yazacaktı. Bize demokrasi getiriyor, insan hakları getiriyor diye çiçeklerle karşıladılar. Fakat 4 sene olmadan geride 2 milyona yakın ölü bırakarak nasıl kaçacaklarını bilemediler. Saddam'ın heykelini yıkan o adam şu an ellerim kırılsaydı da o heykeli yıkmasaydım diyor. Neden? Çünkü şu an Irak'ta bin tane Saddam var. Amerika'nın gücü var, ama adaleti yok, zorba bir devlet' şeklinde konuştu.
Türkiye'nin Filistin'de, Arakan'da, Suriye'de,Bosna'da, zulmün olduğu her yerde mazlumlara sahip çıkan bir devlet olduğunu sözlerine ekleyen Ahmet Şimşirgil, 'Nasıl ki günümüzde mazlumlara sahip çıkıyorsak tarihte de İspanya'da Yahudilere, Avrupa'da da Hristiyanlara yardım ettik. Çünkü biz her zaman mazlumun yanında zalimin ise karşısında olan bir medeniyetiz' ifadelerini kullandı.

Yıldırımlılar kökleriyle buluşuyor

SIRADAKİ HABER
}