HaberlerAdıyaman HaberleriBaşkan Deniz: 'Öğretmenimin değeri tam puandır'

Başkan Deniz: 'Öğretmenimin değeri tam puandır' - Adıyaman Haberleri

Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, il ve ilçe merkezlerindeki okul ziyaretlerini sürdürüyor.

Başkan Deniz: 'Öğretmenimin değeri tam puandır'

Eğitim çalışanlarının sorunlarını yerinde tespit eden Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şubesi talepleri dinleyerek çalışanların sorunlarının çözümünde istişare ediyor. Saha çalışmaları ve ziyaretler hakkında bilgi veren Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, 'Sınıfta akıtılan ter, öğretmenin performansının en büyük göstergesidir. Yapılması gereken, geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin çalışma şartlarını iyileştirmek, hayat standartlarını yükseltmek ve diğer sorunlarını çözmek olmalıdır. Eğitim çalışanlarının moral ve motivasyonlarını bozacak uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir' dedi.
Yanlışları söyleyen, sorunları tespit etmekle yetinmeyerek çözüme dair öneriler sunan, sorunların çözümünü sağlayan, kazanım elde eden bir teşkilat olduklarını belirten Deniz, 'Her daim alandayız. Eğitim çalışanlarının sıkıntılarını biliyoruz. Sorunlarının çözümü için ter akıtıyoruz. Bu konuda kayda değer bir mesafe de kat ettik. Ancak hala çözüme kavuşturulmayı bekleyen birçok sorunumuz var. Bu sorunları yetkililere iletiyor, çözüme ilişkin önerilerimizi dile getiriyor ve bütün bunları hem kamuoyuyla hem de Bakanlıkla paylaşıyoruz. Öğretmenin herhangi bir ağırlığının olmadığı, disiplinin ortadan kalktığı bir ortamda eğitim işlemez hale gelir. Bunun ağır maliyetini, zararını millet olarak hepimiz öderiz. Geleceğimizi şekillendiren eğitim gibi bir konuda adım atarken kılı kırk yarmak gerekiyor. Yaklaşık 100 bin öğretmen açığımız var. İlköğretimde ikili eğitim uygulamasına son verebilmek için yaklaşık 60 bin derslik ihtiyacı bulunmaktadır. Başta bölgemiz olmak üzere, bazı bölgelerde öğretmen açığı sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerle giderilmeye çalışılmaktadır. Yönetici görevlendirme sürecinde yaşanan sıkıntılar, ders kitapları ve yardımcı kaynaklardaki hatalar, eksiklikler, başarısız öğrenci deposu hâline gelen açık öğretim liselerinin varlığı ve daha onlarca sorun, yetkililerin çok çalışması, isabetli kararlar alması, paydaşlarla birlikte hareket ederek, onların görüş ve önerilerini alarak adım atması, zamana yaymak yerine sorunları bir an evvel çözmesi, sorunlu alanlar açmaktan imtina etmesi gerektiğini göstermektedir' ifadelerini kullandı.
Deniz ayrıca, 'Öğrenciliğe başladığımızdan bu yana sürekli sınavdan geçiyoruz. Bütün sınavları başarıyla geçiyoruz ama hâlâ sınav getiriliyor önümüze. Öğretmenin kusuru yok, kusur eğitim politikalarından kaynaklanıyor. Öğretmen kadar denetlenebilir başka bir mekanizma yok. Bu nedenle, performans gibi göreceli, herhangi bir ölçü temeline dayanmayan ve kişilerin keyfi bir şekilde puanlama yapmasına son derece müsait bir uygulamaya karşıyız. Sınıfta ter akıtan bir öğretmeni çalışmadığı iddiasıyla yaftalamak yerine fedakârlığı ve başarısı görülmeyen öğretmenleri ödüllendirmek daha iyi bir kamu hizmetinin anahtarıdır. Öğretmen performans değerlendirmesiyle ilgili pilot uygulama başlatıldı. Biz de eylem kararı aldık. Bütün öğretmenlere yüz verelim, dememizin üç temel nedeni var. Birincisi, bu sistemin istenildiği gibi puanlamaya müsait olduğunun gösterilmesi, ikincisi, eğer benim öğretmenime bir değer biçilecekse bu tam puandır. Üçüncüsü de, bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir, böyle bir seçicilik olamaz. Bu sistemin hayata geçirilmemesi için elimizden geleni yapacağız. Sınıfta akıtılan ter, öğretmenin performansının en büyük göstergesidir' diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}