HaberlerYeni yönetmelik sorunlara gebe

Yeni yönetmelik sorunlara gebe

SeboGayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek, 'Gayrimenkul Ticareti Yönetmelik Taslağı, şu anki haliyle yasalaşırsa, ileride sıkıntılar yaşanır' dedi.

Yeni yönetmelik sorunlara gebe

SeboGayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek, yeni düzenlenen Gayrimenkul Ticareti Yönetmelik Taslağı ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Gülçiçek, bu düzenlemenin sektörde birçok problem yaşanmasına neden olacağını ifade ederek, söz konusu yönetmelik taslağının bazı noktalarına dikkat çekti.

HATALAR VAR

Yönetmelik taslağının genel itibari ile yararlı düzenlemeler içerdiğini ifade eden Gülçiçek, bazı noktalarda eksikler ve hataların olduğunu dile getirdi. Gülçiçek, “Bunların başında bir mal sahibinin birden fazla işletmeye aynı konuda aracılık yetkisi verebilecek olması önemli bir hatadır. Bir diğer konu mesleki yeterlilik belgesinin tasarıda tam anlamıyla içeriği açıklanmamıştır. Yeterlilik belgesi almak isteyen kişilerden bu kişilerin iflas etmemiş olması koşulu da aranacak özellikler arasında bulunuyor. Bir diğer konu da yeni yönetmelik taslağıyla birlikte, alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde 3’ünden fazla olamayacak. Yönetmelik taslağının şu an ki hali ile yasalaştırılması halinde, sektördeki firmaların karları yarı yarıya düşebilir. Kar payında yaşanabilecek olan bu yüzde 50’lik düşüşün, sektördeki önemli ve eğitimli gayrimenkul danışmanlarının sektörden çıkışını hızlandıracaktır. Taslağın şu an ki mevcut haliyle yasa olması durumunda, ileride sektör içerisinde yaşanabilecek sorunlara sebebiyet verebileceğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇI OLAMAYACAK

Gülçiçek, yeni düzenleme ile ilgili gayrimenkul alım, satım ve kiralamaya yönelik 24 maddelik bir taslak oluşturulduğunu ifade etti. Gülçiçek, “Alıcı ve satıcıdan alınan komisyon bedeli toplam yüzde 3 olacak. Bundan sonra gayrimenkul ticareti yapmak isteyenlerden yetki belgesi istenecek. Yetki belgesine sahip olmayanlar gayrimenkul ticaretini hiçbir şekilde yapamayacak. Bu yetki belgesine sahip olabilmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ticaret İl Müdürlüklerine başvuru yapılacak. Bu belge 5 yıl geçerli olacak. Belirttiğimiz gayrimenkul alım satımında yetkili işletme belgesi almak isteyenler bulundukları il ve ilçede odalara kayıtlı olmak zorundalar. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmak gerekiyor. İşletmeyi temsil yetkisi olan kişilerden birinin en az lise mezunu olması ve mesleki yeterlilik belgesine veya bu alanda ön lisans diplomasına sahip olması gerekiyor. Yeni yönetmeliğe göre, emlakçılar artık satma veya kiralama amacıyla gayrimenkulü gösterme hizmeti için ücret talebinde bulunamayacak” şeklinde konuştu.

Kübra ŞENOCAK

SIRADAKİ HABER
}