HaberlerSamsun HaberleriSATEM Başkanı Mevlüt Oral: 'Emlakçılar mücadeleye hazır'

SATEM Başkanı Mevlüt Oral: 'Emlakçılar mücadeleye hazır' - Samsun Haberleri

SATEM Başkanı Mevlüt Oral, terör örgütü IŞİD'in hedef listesinde olduğu söylenen Samsun'da emlakçıların özellikle yabancı uyruklu kişilerin ev tutarken mutlaka emniyete haber vermeleri gerektiğini belirtti.

SATEM Başkanı Mevlüt Oral: 'Emlakçılar mücadeleye hazır'

Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Suriye ve Irak'tan Türkiye'ye sızmaya çalışan IŞİD militanlarının Samsun'un da dahil olduğu 13 şehirde saldırı düzenleyebileceği uyarısında bulunmasının ardından Samsun'da ''hücre evi" olarak kullanılabilecek günlük kiralık veya kayıt altına alınmayan evler konusunda uyarılarda bulundu.

GÜNLÜK KİRALIK DAİRELER KONTROL EDİLMELİ

Yasa gereği, emlakçıların sözleşme yaptıktan sonra yabancı uyruklu kişilerin bilgisini Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne iletmek zorunda olduğunu kaydeden Oral, "Bu konuda hukuki yükümlülüklerimiz var. Eğer bir emlakçı terör örgütü üyelerine bu evleri peşkeş çekiyorsa suçludur ve gereği de yapılmalıdır. Ancak ben Samsun'da hiçbir emlakçının böyle bir duyarsızlık yapacağını sanmıyorum. Savaştan kaçıp, Samsun'a gelen ancak yanında ailesiyle gelmeyen kişiler özellikle bildirilmeli ve bu insanlar sorgulanmalı. Daha önce Samsun'da terör örgütü üyeliği suçuyla tutuklanan insanları biliyoruz. Ancak en büyük sorunumuz aslında emlakçı olmayıp, kendisini emlakçı gibi tanıtarak ev kiralayan şahıslar. Bu insanlar emniyete hiçbir şekilde bilgi vermiyor. Günlük kiralık daireleri hiçbir kayıt tutmadan kiralayabiliyorlar. Bu dairelerdeki sorunlarla çok uzun süre mücadele ettik, şu anda o evlerle ilgili yeni yönetmelikler çıktı ve ağır cezaları da var. Emniyetin bizimle daha çok koordineli olmasını isteriz. Bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Yeter ki bize ne yapmamız gerektiğini, nasıl yardımcı olabileceğimizi söylesinler yeter. Terörle mücadeleye, devletimize sonuna kadar desteğiz" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}