HaberlerGoogle HaberleriGoogle, 'KRACK' açığı için Android'e güncelleme yayımladı

Google, 'KRACK' açığı için Android'e güncelleme yayımladı - Google Haberleri

Dünya üzerinde kullanımda bulunan tüm kablosuz modemleri risk altına sokan Wi-Fi açığı KRACK için Google'dan beklenen Android güncellemesi sonunda geldi.

Google, 'KRACK' açığı için Android'e güncelleme yayımladı

Mathy Vanhoef, geçtiğimiz ay kablosuz modemleri koruyan şifreleme sistemi WPA2‘nin gerçek anlamda kırıldığını açıklamıştı. WEP şifrelemeye göre çok daha güvenli olması nedeniyle tercih edilenWPA2, şu an gerçekten büyük bir riski oluşturuyor. Tüm Wi-Fi donanımlarını etkileyen bu tehlikeli durum, ağdan geçen kredi kartı, parola, mesajlar, elektronik postalar ve fotoğraflar gibi verileri açığa çıkartıyor. Açığın WPA2‘nin kendisinde olması tüm üreticilerinin yazılım güncellemesiyle çözmeleri gereken bir durum ortaya çıkartırken, Google söz verdiği güncelleme ile karşımızda bulunuyor. Android 5.0.2 ve üzerin tüm akıllı telefonlar için hazırlanan güncelleme, geç kalınmasına rağmen sorunu ortadan kaldırıyor. Güncellemenin kişilere gelmesi ise Google’dan çok telefon üreticilerine bakıyor. Üreticilerin açığı kapatan güncellemeyi en kısa zamanda milyarlarca Android kullanıcısına göndermesi gerekiyor.

Google,“KRACK” için Android tarafındaki görevini yaptı
Windows, iOS ve macOS sistemlerde de kapatılan açık, genel olarak çok büyük bir etki yaratamamış görünüyor. Ayrıca bu durumla beraber güvenlik güncellemelerinin önemi bir kez daha anlaşılıyor. Bakalım Android kullanıcıları güvenlik güncellemesini tam olarak ne zaman alabilecek?

 

 

 

 

KAYNAK:LOG

SIRADAKİ HABER
}