HaberlerSamsun HaberleriSamsunlu sanatçılara 'Puan'

Samsunlu sanatçılara 'Puan' - Samsun Haberleri

Yıllarca halk ozanlığı yapan emekli öğretmen Sebahattin Dülger, şimdilerde çok eski bir teknikle resim yapıyor.

Samsunlu sanatçılara 'Puan'

Yalnızlıktan kurtulmak için resme başladığını ifade eden Dülger, "Resme ilgim başladıktan sonra puan tekniği ile tanıştım. Resimlerimi puan tekniği ile yapıyorum. Puan tekniği nokta nokta yapılan çok eski bir teknik. Şu anda bunu Türkiye'de benden başka yapan yok" dedi.

1970 yılından, emekli olduğu 1994 yılına kadar Samsun'daki çeşitli okullarda öğretmenlik yaptığını belirten Dülger, "O arada halk aşığı olarak da etkinliklere katıldım. Babam bana 'Aşık Erdemli' mahlasını uygun gördü ve el verdi, yıllarca halk aşıklığı yaptım" dedi.

RESİM YAPMAK TERAPİ GİBİ

Resme hobi olarak başladığını ifade eden Dülger, "Yalnızlıktan kurtulmak için resme başladım. Ardından resim yapmak bende bir tutkuya dönüştü, eş dost "Benim de resmimi yapar mısın" demeye başladı. Resim yaparken sanki bana terapi oluyor, rahatlıyorum, bu benim bir bakıma doktorum oldu" dedi.

Günde 8 saat resim yaptığını söyleyen Dülger, "Çalışırken 'Neden Samsunlu sanatçıların resmini yapmıyorum' sorusunu kendime sordum ve bunu yapmaya başladım. Şimdiye kadar Samsunlu 12 sanatçının resmini yaptım. Toplam 55 resim yapacağım ama nerade sergilenir, nasıl olur bilmiyorum" diye konuştu.

Günlüklerim tarihsel belge

'Aşık Erdemli' mahlaslı halk ozanı ve emekli öğretmen Sebahattin Dülger, ayrıca babası Selahattin Dülger'in 1968 yılında tutmaya başladığı günlüğü tutma görevini babasının 1977'deki ölümünden sonra devralıp bugünlere taşıdı. Kendisine ait bir haber, belge ve mektup arşivi de olduğunu ifade eden Dülger, "Ben bu günlükte sadece yaşantımı, ailemle yaşadıklarımı değil, Türkiye'de ve dünyada yaşanan kültürel, siyasi, tarihsel olayları da yazdım. Samsun'daki bir çok sosyo-kültürel olayları not aldım. Bir tarihçinin eline geçerse çok güzel değerlendireceğini düşünüyorum. Bu nedenle günlüklerim tarihsel bir belge niteliği taşıyor" sözlerini kullandı.

OMÜ'YE BIRAKMAK İSTERİM

Babasının kendisine 'Aşık Erdemli' mahlasını ve günlüğünü miras bıraktığını ifade eden Dülger, "Ben bu dünyadan göçtükten sonra günlüğümü, sazımı, arşivlerimi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne bırakmak istiyorum. İnsanların bu birikimden mutlaka yararlanmasını istiyorum. Çünkü; benim tuttuğum notlardan ekonomistler, siyasetçiler, sosyologlar yararlanabilir. Benim bu tuttuğum notları materyal olarak saklayıp, ellerinde done olarak bulundurabilirler" sözlerini kaydetti.

 Ahmet DİRİM

 

SIRADAKİ HABER
}