Mersin haber: Mersin'de engellilerin hayatlarını zorlaştıran parklara izin verilmiyor

Mersin haber: Mersin'de engellilerin hayatlarını zorlaştıran parklara izin verilmiyor. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, engelliler için ayrılan park yerleri ile kaldırımlardaki sarı çizgileri kapatan uygunsuz parklara dikkat çekmek için uygulama yaptı.

Mersin'de engellilerin hayatlarını zorlaştıran parklara izin verilmiyor

Trafikte engellileri unutan sürücülere yönelik gerçekleştirilen denetimler, özellikle kent merkezinde trafiğin yoğun olduğu Silifke ve İstiklal caddeleri üzerinde gerçekleştirildi. Uygulama sırasında engelli sürücüler için ayrılan özel park yerlerine park eden araç sürücüleri bir defaya mahsus uyarılırken, kaldırımlarda engelliler için düzenlenen sarı çizgiler üzerine uygunsuz park eden araçlar ise çekici marifetiyle kaldırıldı.
Trafik Denetleme Şube Müdür Vekili Deniz Ünsal, denetimler sırasında engellilere özel park yerine aracını koyan bir sürücüyü, engellilere saygı gösterilmesi konusunda uyardı. Ünsal, acil işi olduğu için 5 dakikalığına otomobilini bırakmak zorunda kaldığını söyleyen sürücüye, 'Araç sürmek çok büyük bir sorumluluktur. 5 dakika sonra hayatınız kararabilir. Trafikte acele olmaz. Levhada görüldüğü üzere buraya aracınızı bırakmamanız gerekiyor. Burası sadece engellilerin kullandığı araçlara özel par yeri' dedi.
Denetimlerde, engelli işaretinin olduğu kaldırımı tamamen kapatan 1 araç çekici marifetiyle kaldırılarak, sürücüsüne cezai işlem uygulandı.
Uygulamanın amacıyla ilgili açıklama yapan Deniz Ünsal, herkesin bir engelli adayı olduğuna dikkat çekerek, 'Maalesef bazı araç sürücülerimiz, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak için alınan bazı fiziksel tedbirlere uymayarak onların hayatlarını daha da zorlaştırıyor' diye konuştu.
Engelli yaşamı ortadan kaldırmak adına alınan bu tedbirlerden birinin de kaldırımlardaki sarı çizgiler olduğuna değinen Ünsal, kaldırımdaki bu çizginin, görme engelli vatandaşlar için hayata tutunma çizgisi olduğunu söyledi. Ünsal, 'Yapılan bu çalışmaları maalesef bazı araç sürücüsü arkadaşlar, isteyerek ya da istemeyerek engelliyor, görmezden geliyor. Herkes bir engelli adayıdır. Onlar bizim önceliğimiz olmalı. Çünkü 5 dakika sonra aynı duruma biz de düşebiliriz. Dolayısıyla empati yeteneğimizi güçlendirmemiz gerekiyor' şeklinde konuştu.
Engelliler için alınan tedbirlere duyarsız kalıp, dikkat etmeyen araç sürücülerinin sarı çizgiye otomobillerini park ettiğini söyleyen Ünsal, 'Bu çizgiler gayet belirgin ve anlaşılır olmasına rağmen, sürücülerimiz maalesef bunu sıklıkla yapıyor. O zaman oradaki sarı çizgi amacına ulaşmıyor. Oradan geçmekte olan bir engellinin hayatını zorlaştırdığımızı tahmin edemiyoruz. Belki bizim gibi sağlıklı insanlar için bu konu sorun olmayabilir, 'Ya 5 dakika ne olacak' diyebiliriz. Ama bir görme engelli vatandaşımız, o araç yüzünden nereye gideceğini bilemez. Ve 80 milyonluk Türkiye'de kendini yalnız hisseder. Bu konuda daha dikkatli olup, empati yapmalıyız' ifadelerini kullandı.
Ünsal, bu konudaki denetimlerin aralıksız süreceğini belirtirken, araç sürücülerinin daha dikkatli ve duyarlı olmalarını istedi.

Mersin’de engellilerin hayatlarını zorlaştıran parklara izin verilmiyorEN ÇOK OKUNANLAR

Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

1 Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

2 Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi

3 Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi

Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

4 Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

Manisa'da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı

5 Manisa'da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı

Kayıp şahıs evinin yakınında ölü bulundu

6 Kayıp şahıs evinin yakınında ölü bulundu

Kuşadası Körfezi'nde 'imdat' çağrısı yapan kaçak göçmenleri sahil güvenlik kurta

7 Kuşadası Körfezi'nde 'imdat' çağrısı yapan kaçak göçmenleri sahil güvenlik kurta

Aeorobik jimnastik minikler karşılaşmaları Kuşadası'nda başladı

8 Aeorobik jimnastik minikler karşılaşmaları Kuşadası'nda başladı

Kuzey Irak'ın Kani Rash bölgesinde bulunan patlayıcılar imha edildi

9 Kuzey Irak'ın Kani Rash bölgesinde bulunan patlayıcılar imha edildi

AK Parti Erzurum İl Başkanı Öz'den 18 Mart mesajı

10 AK Parti Erzurum İl Başkanı Öz'den 18 Mart mesajı


SIRADAKİ HABER