Samsun 'Ata'sını andı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılında tüm yurtta olduğu gibi Samsun'da da düzenlenen çeşitli törenlerle anıldı. Saat 09.05'te ise hayat, 2 dakikalığına durdu

Samsun 'Ata'sını andı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılında tüm yurtta olduğu gibi Samsun'da da düzenlenen törenlerle anıldı. Atatürk Anıtı'ndaki törene Vali Osman Kaymak, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samsun'da bulunan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, askeri ve mülki erkan, parti il başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


09.05'TE HAYAT DURDU

Saat 09.00'da başlayan törende Samsun Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesi tarafından anıta çelenk bırakıldı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde ise tüm yurtta olduğu gibi Samsun'da da hayat durdu. Tören alanının haricinde araç sürücüleri, araçlarını durdurup saygı duruşuna geçerken, yayalar da Ata'sına saygısını yine aynı şekilde gösterdi.


ÖZEL DEFTERİ İMZALADI

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunurken, Samsun Valisi Osman Kaymak, 10 Kasım özel defterini imzaladı. Vali Kaymak defterde, "Vefatınızın 79. yıldöümünde şahsınızı sevgiyle ve özlemle anmak için huzurunuzdayız. Cumhuriyetimizin ilanının 94. yıldönümünü geride bıraktığımız bu dönemde bize işaret ettiğiniz muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefi doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz. Dahili ve harici düşmanlara rağmen, milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek gerektiğinde fedakarlıkta bulunmak hepimizin müşterek vazifesidir. Bu vesile ile şahsınız ve silah arkadaşlarınızla birlikte tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum" ifadelerine yer verdi.

FOTOĞRAF SERGİSİ GEZİLDİ

Buradaki törenin ardından Atatürk Kültür Merkezi'ne geçen devlet erkanı, Atatürk Fotoğrafları Sergisi'ni gezdi. Daha sonra ise Büyük Salon'da anma programı gerçekleştirildi. OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, "Atatürk ve Milli İrade" konulu bir konuşma yaptı. Ardından Atakum Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi öğrencileri tarafından oratoryo sunuldu. Anma programı, Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının verdiği mini konserle son buldu.

Barış BUDANOĞLU - Berk ASKAR - Tayfur KARAEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da doktora saldırı

1 Samsun'da doktora saldırı

Kamyonun çarptığı genç hayatını kaybetti

2 Kamyonun çarptığı genç hayatını kaybetti

Kamyona arkadan çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

3 Kamyona arkadan çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

Öğretmenler Günü'nde çifte mutluluk

4 Öğretmenler Günü'nde çifte mutluluk

Kinleri deve, hafızaları fil gibi...

5 Kinleri deve, hafızaları fil gibi...

Davetsiz misafir işyeri sahibini şaşkına çevirdi

6 Davetsiz misafir işyeri sahibini şaşkına çevirdi

Giresun'da 4 ev, 1 odunluk kül oldu

7 Giresun'da 4 ev, 1 odunluk kül oldu

Dereye düşen şahıs hayatını kaybetti

8 Dereye düşen şahıs hayatını kaybetti

O 'maganda' bu kez 13 mermi kovanı ile yakalandı

9 O 'maganda' bu kez 13 mermi kovanı ile yakalandı

Rakip genç ve dinamik

10 Rakip genç ve dinamik


SIRADAKİ HABER