HaberlerSamsun Haberleri İstikrara katkı sunacak

İstikrara katkı sunacak - Samsun Haberleri

AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Azerbaycan'da düzenlenen konferansa Türkiye Dışişleri Heyeti temsilcisi olarak katıldı. Kurt, 'Çalışmalar iki kardeş ülkenin refahına, bölge barışına ve istikrarına hizmet edecek' dedi

 İstikrara katkı sunacak

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi (UNEC ), Azerbaycan-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 25. yıldönümünde bilimsel bir konferansa ev sahipliği yaptı. Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Azerbaycan Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği konferansa, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ile birlikte Türkiye Dışişleri Heyeti temsilcisi olarak AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt katıldı.

BU PROJELER ARTMALI

Dostluk ve kardeşlik üzerine kurulan ilişkilerin bugün stratejik ortaklık seviyesine yükseldiğini dikkat çeken Milletvekili Kurt, “Türkiye-Azerbaycan arasındaki ilişkilerimiz artarak devam ediyor. Son olarak açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili katıldığı törenle yapılmıştı. Bölgemizin en büyük ekonomik atılım hamlelerinden biri olan bu ve benzeri projelerin sayısının artmasını ümit ediyorum. Azerbaycan-Türkiye dostluğu sadece komşu iki ülke ilişkisinden ziyade ‘bir millet iki devlet’ ilkesiyle kökü tarihin derinliklerine uzanan bir dostluktur. Azerbaycan-Türkiye ilişkileri bugün stratejik ortaklık seviyesine yükselmiştir. Bu üst düzeyli stratejik ortaklık ilişkileri, halklarımızın tarihi kardeşlik ilişkileri, uluslararası ve bölgesel kuruluşlarda karşılıklı destekler, çokuluslu projelerin hayata geçirilmesi yönünde ortak çabalar; iki kardeş ülke halklarının refahına, aynı zamanda bölgede barış, istikrar ve ilerlemenin sağlanmasına hizmet edecek” şeklinde konuştu.

 

SIRADAKİ HABER
}