HaberlerSamsun Haberleri Borç 1,5 milyar TL'yi aştı

Borç 1,5 milyar TL'yi aştı - Samsun Haberleri

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfekçi, Büyükşehir'in 2016 yıl sonu Sayıştay raporuna göre borcunun 1,5 milyar 600 milyon TL'ye ulaştığını belirterek, 'Bu ürkütücü bir tablo, bu tabloyla iş sürdürmek mümkün değil' dedi

 Borç 1,5 milyar TL'yi aştı

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyonu Kasım ayı 1. oturumu Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşti. Komisyonda gündemdeki 63 maddeden 61 oy birliği, 1 tanesi de oy çokluğuyla kabul edilerek meclise havale edilirken, 1 maddenin de komisyonda bekletilmesine karar verildi.

ÜRKÜTÜCÜ TABLO

Komisyonda Samsun Büyükşehir Belediyesi ve 17 ilçe belediyelerinin 2018 yılı bütçeleri de görüşülerek karara bağlandı. Büyükşehir Belediyesi'ne gerçekçi bir bütçe hazırladığı için teşekkür eden CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfekçi, "Belediyemize performans konusunda laf edilmez, icraatlerden memnunuz. Son Sayıştay raporu incelenmek üzere meclis grubumuza verildi. Büyükşehir'in 2016 yılı sonu itibariyle borcu 1,5 milyar TL'den fazla. SASKİ'nin yaklaşık 600 milyon TL. Yani toplamda yaklaşık olarak 1 milyar 700 milyon TL'lik borçtan bahsediyoruz. Büyükşehirin şu andaki geliriyse 770 milyon TL, 80 milyon TL de borçlanma var. Bu tabloyla bu işi sürdürmek mümkün değil. İlk bütçe görüşmesinde 'Görev süremiz sonunda milyarlık borçlar devredeceğiz' demiştim ama görev süremizin sonuna gelmeden bu rakamları yakaladık. Sınırlı imkanlarla, sınırsız ihtiyaçları çözmek mümkün değil. Büyükşehir Van'a yatırım yapmak, derneklere ücretsiz bina vermek, Atakent'in tepelerine bir dernek için 24 derslikli okul yapmak zorunda değiliz. Harcamalar konusunda biraz daha dikkatli olmalıyız. Borçlanma konusunda ya frene basmalıyız ya da gelir kaynaklarımızı artırmalıyız. Bu böyle gitmez. İki yıl sonraki yerel seçimlerde görev alacak başkan bu tablodan ürker, çünkü bu ürkütücü bir tablo" diye konuştu.

MHP'DEN KREDİYE PEŞİN RET

Borçlanmanın çok fazla olduğunu söyleyen MHP'li Meclis Üyesi Fevzi Er ise, "Artık bu mecliste kredi talebi için karşımıza gelmeyin. Bundan sonra gelecek kredi talebiyle ilgili maddelerin hiçbirisine grubumuz tarafından onay verilmeyecek" ifadelerini kullandı.

SORUMLULUK ÇOK, KAYNAK AZ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır ise, belediyenin kurumsal bir yapıya kavuştuğu için bütçe gerçekleşme oranının yüzde 90'ların üzerinde olduğunu ifade ederek, "Borçlanmaların yüksek olduğu konusunda eleştiriler var. Evet yüksek. Ancak hizmetler boyutuyla teşekkür ediyorsanız, bu hizmetlerin bir de ekonomik boyutu var. Diğer kurumlara yaptığımız harcamaları eleştiriyorsunuz ama bu harcamalar bütçe içinde devede kulak bile değil. Kaynaklarımızı artırmamız lazım ya da merkezi hükümetin belediyelere aktarmış olduğu kaynakları yükseltmesi lazım. 2014 yılındaki bütünşehir yasasıyla belediyemizin görev ve sorumluluğu inanılmaz derecede arttı ancak gelir ve kaynaklar o kadar artmadı. Hükümetimizin gelirlerin artırılmasıyla alakalı bir çalışması vardı. Ancak 2016 yılındaki hain darbe girişiminden sonra, o dönemde maalesef ülkenin haklı olarak farklılaştığı için bu konu da zamana bırakıldı" şeklinde konuştu.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin bütçe maddeleri, Atakum Belediyesi'nin bütçesi haricinde oy birliğiyle kabul edildi.

EN BÜYÜK PAY İLKADIM'A

Komisyonda gerçekleşen bütçe çalışmalarına göre, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 800 milyon TL olmak üzere, 2018 yılında ilçe belediyelerinde bütçeler şu şekilde belirlendi: İlkadım Belediyesi 244 milyon 912 bin, Atakum Belediyesi 188 milyon 600 bin, Bafra Belediyesi 75 milyon 832 bin, Çarşamba Belediyesi 80 milyon 300 bin, Vezirköprü Belediyesi 64 milyon 133 bin, Canik Belediyesi 65 milyon 355 bin, Terme Belediyesi 46 milyon 974 bin, Tekkeköy Belediyesi 70 milyon, Havza Belediyesi 30 milyon 575 bin 341, Alaçam Belediyesi 16 milyon 150 bin, 19 Mayıs Belediyesi 17 milyon 750 bin, Ayvacık Belediyesi 9 milyon, Kavak Belediyesi 12 milyon 650 bin, Salıpazarı Belediyesi 8 milyon 500 bin, Asarcık Belediyesi 8 milyon 900 bin, Ladik Belediyesi 15 milyon, Yakakent Belediyesi 9 milyon 971 bin 981 TL olmak üzere toplam 2 milyar 165 milyon 603 bin 322 TL.

Zerrin SOMUNCU 

 

SIRADAKİ HABER
}