HaberlerBrüksel HaberleriAtatürk, ölümünün 79. Yıldönümünde Brüksel'de anıldı

Atatürk, ölümünün 79. Yıldönümünde Brüksel'de anıldı - Brüksel Haberleri

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıldönümünde Belçika'nın başkenti Brüksel'de anıldı.

Atatürk, ölümünün 79. Yıldönümünde Brüksel'de anıldı

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yıldönümü münasebetiyle 10 Kasım 2017 Cuma günü Belçika'nın başkenti Brüksel'de anıldı.
Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosluğunda düzenlenen anma töreninde, Mustafa Kemal Atatürk, Belçikalı Türk vatandaşları tarafından saygı ve minnetle bir kez daha anıldı.
Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan törende, İstiklal Marşı'mız okundu ve akabinde Brüksel Başkonsolosu Dilşad Kırbaşlı Karaoğlu ile Muavin Konsolos Beste Çelik, günün anlam ve önemine binayen birer konuşma yaptı.
Konuşmasında, Atatürk ve silah arkadaşları ile şehitlerimizin uzun ve zor bir mücadelenin ardından yepyeni ve güçlü bir devlet kurduklarını ifade eden Muavin Konsolos Beste Çelik, 'Kurtuluş Savaşı yıllarından ölümüne kadar milletin birbiriyle kucaklaşması ve çağdaşlaşması düşünceleriyle hareket etmiştir' dedi.
Muavin Konsolos Çelik, 'Atatürk'ün milletimizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarma çabaları sürerken; kendi çağdaşı bazı liderler hem milletleri, hem de dünya için korku ve endişe kaynağı olmuş, kötü miraslarıyla anılmışlardır. Atatürk ise sevgi ve saygı uyandıran, Türk milletini çağdaşlaştırma gayretleriyle anılan bir lider olmuştur. Bugün Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden giden bizlere düşen görev de, hedeflerimizi büyük tutmak, milletimizin birliği ve beraberliği ve ülkemizin refahı için çok çalışmaktır' şeklinde konuştu.
Ölümünün üstünden bir ömür geçmesine rağmen, büyük Lider'in hala milletini her yerde ve her koşulda birleştirmeye devam ettiğini belirten Başkonsolos Dilşad Kırbaşlı Karaoğlu, konuşmasının devamında 'Bugün bizler, Türkiye'den binlerce kilometre uzakta, yine Cumhuriyetimize yakışan, birbirinden donanımlı vatandaşlarımızla, derneklerimizle ve memurlarımızla bu anma törenini yapıyorsak, bu, hayatının en güzel yıllarını bir devlet inşa etmek uğruna feda eden Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları sayesindedir' ifadelerini kullandı.
Konsolos Kırbaşlı Karaoğlu, 'Bu nedenle Atatürk'ün sadece saygı duyulan değil, aynı zamanda sevilen ve nesiller boyu Türkiye Cumhuriyeti sembolü olarak kalacak manevi bir değerdir' dedi.
Anma töreni, sinevizyon gösterisiyle sonra erdi. Sonrasında vatandaşlar, Ulu Önder Atatürk'ün ölümünün 79. Yıldönümü vesilesiyle, başkonsolosluğun bekleme salonuna açılan hatıra defterini imzaladı.

Atatürk, ölümünün 79. Yıldönümünde Brüksel’de anıldı

SIRADAKİ HABER
}