HaberlerSamsun Haberleri 20 bin kişi fırsat bekliyor

20 bin kişi fırsat bekliyor - Samsun Haberleri

Samsun Valisi Osman Kaymak, 'Türkiye'de 20 binin üzerinde insan organ nakli bekliyor. Bu insanlar hayata tutunabilmek için bir fırsat bekliyor' dedi

 20 bin kişi fırsat bekliyor

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda “Organ Bağışı ve Nakli Konusunda Her Şey” konulu panel düzenlendi. Panelde organ bağışçısı olmanın ve organ bekleyen hastaların durumu hakkında bilgiler verildi.

20 BİN KİŞİ ORGAN BEKLİYOR

Türkiye’de birçok insanın organ nakli beklediğinin altını çizen Samsun Valisi Osman Kaymak, “Organ bekleyen insanların halini ve düşüncelerini anlamak çok önemli. ‘Bir insanı kurtarmak bin insanı kurtarmak’ anlayışıyla insanlara bakıyoruz. Hastaların yaşamlarına devam etmek için ihtiyaç duydukları organları bulabilmeleri amacıyla kurulan Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezince yapılan çalışmaları takdir ediyoruz. Türkiye olarak organ bağışçısı sayısında yüzde 25 seviyesindeyiz. Toplumumuzdaki organ bağışçısı sayısını arttırmak için bu tür programları daha çok yapmamız lazım. Türkiye’de ayrıca 20 binin üzerinde insan organ nakli, bekliyor. Bu insanlar hayata tutunabilmek için bir fırsat bekliyor. Bizler toplum olarak Müslüman olduğumuz için merak ederiz. Bizler, ‘Benim organlarımın bir başkasında yaşaması nasıl olur?’ diye sorgularız. Bizim duyduğumuz fetvalarda dinimiz buna cevaz veriyor. Bütün bu sorularla ilgili cevaplar yetkili kişiler tarafından verilecek. Bu toplantının ardından edinilen bilgiler, başkalarına da aktarılarak organ bağışçısı sayısının arttırılmasında etkili olacağını düşünüyorum” dedi.

BAŞARI ORANI YÜZDE 95

OMÜ’de gerçekleştirilen nakillerin başarı oranı hakkında bilgiler veren OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, “Biz OMÜ olarak 2013 yılında Organ Nakli Merkezini kurduk. Kurulduğu yıldan itibaren gerçekleştirdiğimiz nakillerin başarı yüzdesi yüzde 95 oranında. Şu ana kadar da 53 böbrek nakli gerçekleştirdik. 50 kere de kornea nakli gerçekleştirdik. Bunlar başarı ve sayı itibariyle önemli ama yeterli değil. Bu gibi toplantıların organ bağışçısı sayısını arttırmasını diliyorum” diye konuştu.

48 KİŞİ ORGANLARINI BAĞIŞLADI

Samsun’daki organ bağışı sayıları hakkında bilgiler veren Sağlık İl Müdürü Dr. Yusuf Güney, “Bugün itibariyle Türkiye genelinde organ bekleyen hastaların sayısı 24 bin 963. 2016 yılında bin 998 beyin ölümünden 564’ü organ bağışı olarak gerçekleşti. Son 5 yıldaki kapsamlı çalışmalar neticesinde organ bağışı konusunda yüzde 100’e yakın artış sağlanabilmiştir. Organ bağışında artış görülmekle beraber nakil bekleyen hasta sayısı göz önüne alındığında diğer Avrupa ülkelerine nazaran hala istenen düzeye ulaşamamıştır. Samsun’da beyin ölümü sonrası organ bağışlayanların sayısı 2016 yılında 41 donörken, 2017 yılında ise şu ana kadar donör sayısı 48 olmuştur. Yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

ABD'DE YÜZDE 92, BİZDE YÜZDE 22

Türkiye’de ölümden sonraki organ bağışı sayısının diğer ülkelere kıyaslandığı çok az olduğunun altını çizen Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, “Türkiye’deki organ nakli sorununun en önemli nedeni, organ bağışının azlığıdır. Ölümden sonra organ vericisi olarak kullanılan kişilerin oranları Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 92 oranındayken, bu oran Türkiye’de yüzde 22 oranındadır. Yaptığımız toplantılar ile daha çok ölümden sonraki organ bağışı sayılarının arttırılmasını hedefliyoruz. Çünkü bir organ bağışçısının organlarının bağışlanması için ailenin izni gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından daha önceden organlarını bağışlayan kişilere plaket takdim edildi. Program plaket töreninin ardından panel ile devam etti.

 

SIRADAKİ HABER
}