HaberlerOrdu HaberleriOrdu'da çöpten gübre üretiliyor

Ordu'da çöpten gübre üretiliyor - Ordu Haberleri

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu Karapınar Mahallesi'nde bulunan Katı Atık Ayrıştırma Tesislerinde fındık kapsül ve ışkınlarından oluşan moloz çöpten gübre üretmeye başladı.

Ordu'da çöpten gübre üretiliyor

30 Mart Mahalli seçimleri öncesi, Ordu'da çöpü çözeceğinin müjdesini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, göreve geldikten 12 ay sonra, 32 yıl boyunca denizin hemen kenarında çöp dökülen alanı çöpten kurtardı. Yine Ordu'nun 19 ilçesinde çöp sorununu çözmek için çalışma başlatan Başkan Yılmaz, tüm ilçelerin çöp sorununa da neşter attı. Ünye Çimento ile yapılan anlaşma sonrası, hem çöpün bertaraf edilmesi konusunda büyük bir adım atan hem de Ordu Büyükşehir Belediyesi'ni çöpten para kazanan bir kurum haline getiren Başkan Yılmaz, Ordu'da tarihe geçecek bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu Karapınar Mahallesi'nde bulunan Katı Atık Ayrıştırma Tesislerinde çöpten gübre üretmeye başladı.

Fındık kapsülü ve ışkından gübre üretilecek
Altınordu Karapınar Mahallesi'nde bulunan Katı Atık Ayrıştırma Tesislerinde incelemelerde bulunan Başkan Yılmaz, tesislerde bundan böyle fındık kapsülleri, fındık ışkınları ve buna benzer moloz gibi çöplerden gübre üretmeye başladıklarını söyledi. Ordu'da çöpün bertaraf edilmesi noktasında büyük bir çalışma başlattıklarını ve ilçeleri çöp yığınlarından kurtardıklarını belirten Başkan Yılmaz, 'İlçelerimizin en güzel yerlerine, şehir merkezlerine çöp dökülüyordu. Yeni kurduğumuz tesislerle hem çöpün bertarafını sağlayıp, Ünye Çimento ile yaptığımız anlaşma ile de çöpten para kazanan bir kurum haline geldik. Artık güzel ilimizin hiçbir yerinde çöp sorunu kalmadı, bundan sonrada bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyoruz' dedi.

Ordu'nun dereleri kurtuluyor
Fındık kapsül ve fındık ışkınlarından gübre üretmeye başladıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, 'Fındık bahçelerinde halk diliyle 'bahçeleme' dediğimiz, fındık ocak diplerinde yapılan iyileştirme sonrası ortaya çıkan ışkınlar ve patoz sonrası oluşan kapsüller, dere kenarında oturan vatandaşlar tarafından derelere atılıyor, bu da büz ve menfezlerin tıkanmasına neden oluyordu. Artık tesis olarak fındık ışkınları ve kapsülleri işleyerek, gübre üretip ekonomiye kazandıracağız. Bu uygulamayla güzel Ordumuzun derelerini de kirlenmekten kurtaracağız' diye konuştu.

Ordu’da çöpten gübre üretiliyor

SIRADAKİ HABER
}