HaberlerSamsun Haberleri Acil reforma ihtiyaç var

Acil reforma ihtiyaç var - Samsun Haberleri

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, 'Ekonomimiz kırılgan ve bu kırılganlık için tedbir almak gerekiyor. Tekrar ikaz ediyorum; hadi, gelin, reform yapalım' dedi

 Acil reforma ihtiyaç var

TBMM Genel Kurulu'nda söz alan MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Türkiye'nin acilen ekonomik reforma ihtiyacı olduğunu ifade etti.
Usta, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından Türkiye'nin de içinde yer aldığı kırılgan beşli olarak adlandırılan Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika'nın dış borç istatistiklerine ilişkin analizlerini paylaşmış ve "Paramız neden değer kaybediyor? Çünkü ligimizde sonuncuyuz, kırılganların kırılganıyız" demişti.

YENİ BEŞLİYİ AÇIKLADILAR

Usta’nın geçen haftaki değerlendirmelerinin ardından pazartesi günü, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, kırılgan beşli kategorisindeki ülkeleri değiştirerek, Türkiye haricindeki tüm ülkeleri bu kategoriden çıkartıp, yeni kırılgan beşli ligine Türkiye’nin yanı sıra Pakistan, Mısır, Katar ve Arjantin’i dahil ettiğini duyurdu.

SONDAN İKİNCİYİZ

S&P’nin yaptığı bu değişikliğe ilk önce sosyal hesabından değinen ve yeni oluşan kırılganlar ligi için yapmış olduğu analizleri paylaşan Usta, "Bu dört ülke içinde de durumumuz iyi değil, sondan ikinci durumdayız" dedi.

MECLİS'TE ANLATTI

Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada bu konuya değinen Usta, "Ekonomimiz kırılgan ve bu kırılganlık için tedbir almak gerekiyor. Tekrar ikaz ediyorum; hadi, gelin, reform yapalım. Vergi ve harcamalarla ilgili reform ihtiyacımız var. İşgücü piyasasıyla ilgili, üretimin ve ihracatın teknoloji yapısıyla ilgili reform ihtiyacımız var. Bunları yapmadığımız sürece Türkiye bu kırılganlıktan kurtulamayacak. Türkiye’yi bu sıkıntıdan kurtaracak reformları desteklemeye hazırız" diye konuştu.

 

SIRADAKİ HABER
}