HaberlerSamsun Haberleri 'Marslı mühendis kızlar' geleceğe hazırlanıyor

'Marslı mühendis kızlar' geleceğe hazırlanıyor - Samsun Haberleri

Samsun Rotary Kulübü Bilim ve Sanat Merkezi'nin 14-17 yaşları arasındaki 15 kız öğrencisi, 'Marslı Mühendis Kızlar' Projesi ile geleceğin teknolojilerini kullanarak bilimsel çalışmalar gerçekleştiriyor

 'Marslı mühendis kızlar' geleceğe hazırlanıyor

Samsun Rotary Kulübü Bilim ve Sanat Merkezi tarafından, 14-17 yaşları arasındaki 12 kız öğrenciye, uzay ve havacılık alanlarında temel mühendislik becerilerini kazandırmak amacıyla 'Marslı Mühendis Kızlar Projesi' başlatıldı. Proje ile öğrenciler İzmir Uzay Kampı'nda aldıkları eğitimin ardından okulda sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve M-Reaility görüntüleme sistemleri; 3D modelleme ve baskı teknikleri ile 360 derece görüntüleme teknolojisi konularında çalışmalar gerçekleştirdi.

SAMSUN'DA BİR İLK

Proje ile ilgili bilgi veren 'Marslı Mühendis Kızlar' Proje Koordinatörü Burhan Uyan, "Türkiye'de kapsam itibariyle, içerik itibariyle ilk defa bu kadar ayrıntılı bir eğitim projesi yapılıyor. Amacımız; devlet okullarında okuyan fakat liderlik kapasitesi yüksek olan 14-17 yaş arası kızlarımıza ileri teknolojilerin bakış açısını kazandırmak. Bununla birlikte Cumhuriyet döneminde üretilmiş, tamamen yerli iki uçağın yeniden uçurulmasını da sağlayacağız. Amacımız, yüksek teknoloji konusunda çocuklarımıza bir bakış açısı kazandıracak bir altyapıya sahip olmalarını sağlamak. Bu teknolojiler şu anda Samsun'da ilk defa kullanılıyor" diye konuştu.

TEMEL EĞİTİM VERİYORUZ

Samsun Rotary Kulübü Bilim ve Sanat Merkezi Okul Müdürü Aydın Peker ise, bilim çalışmalarının okulda yoğun bir şekilde yürütüldüğünü belirterek, "Geleceğin teknolojilerini takip ederek, projeler üreterek, çocuklarımıza bir altyapı kazandırıyoruz. Gelişmiş ülkeler artık uzaya yatırım yapıyorlar. Çok yakın zamanda Mars'ta çok önemli çalışmalar yapılacak. Biz de bu yönde çocuklarımıza uzay mühendisliği ve havacılık üzerinden temel eğitim veriyoruz. Hedefimiz geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}