HaberlerHakim yoğun, dava kuyruğu uzun! Çözüm uzman hakimlikte

Hakim yoğun, dava kuyruğu uzun! Çözüm uzman hakimlikte

Samsun Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı Arslan, 'Hakimin işi fazla olabiliyor. O nedenle bir kısmını kendisinin de hesaplayabileceği bir konu için bilirkişi görevlendiriyor. Sıkıntıların yaşanmaması için uzman hakimliğin olması gerekiyor' dedi.

Hakim yoğun, dava kuyruğu uzun! Çözüm uzman hakimlikte

Samsun Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı Adem Arslan, bilirkişilik müessesesinin yaşadığı sorunlar hakkında konuştu. Zaman zaman bilirkişi görevlendirilmemesi gereken konularda bilirkişilerin görevlendirilmesi, dosya dağılımı konusunda yaşanılan eşitsizlik gibi sorunların yaşandığını dile getiren Arslan, çözümün ise uzman hakimlikten geçtiğini vurguladı. Uzman hakimlik müessesiyle hakimlerin alanlarında uzmanlaşacağını kaydeden Arslan, böylelikle zamandan da tasarruf sağlanacağına dikkat çekti.

EŞİ BENZERİ YOK

Türkiye’de bilirkişilik sisteminin en büyük sıkıntılarından bir tanesinin, bazı nedenlerden dolayı bilirkişiye gidilmemesi gerektiği halde bu kuruma başvurulması olduğunu dile getiren Arslan, bunun nedenlerinden birinin de mahkemelerin iş yoğunluğu olduğunu belirtti. Türk yargı sisteminin, dünyada eşi benzeri olmayacak şekilde yoğun olduğunu kaydeden Arslan, “Çünkü bütün ihtilafların çözüme kavuşma yeri, Türkiye’de sadece yargıdır. Diğer dünya ülkelerinde ise buna alternatif kurumlar geliştirilmiş, o nedenle yargıya gelen iş sayısı çok değil. Bir hakimin iş sayısı çok fazla olabiliyor. Örneğin; iş hukukuyla ilgili kimi tazminat dosyasında hesaplamayı kendisi yapabilecekken, zamanının azlığından dolayı bilirkişi görevlendirebiliyor. Bu hesaplama ise belki yarım gün, belki bir gün sürecek” diye konuştu.

TARAFLAR HELALLEŞECEK

Arslan, 25 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile iş davalarının büyük çoğunluğunda alternatif bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak arabuluculuğun zorunlu başvuru yolu haline getirildiğini kaydetti. Arslan, “Bu sistem 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanacak. İş hukukuyla ilgili bir konuda haksızlığa uğradığını düşünen kişiler ilk önce bir arabulucuya başvuracak, arabulucuda ihtilaf çözülemezse ondan sonra dava açabilecek. Umarım bu yöntem ülkemiz insanları tarafından benimsenir ve uyuşmazlıklar bu yolla daha kısa sürede, her iki tarafın da uzlaşısıyla bir nevi helalleşilerek, hallolur” şeklinde konuştu.

GEREKSİZ DOSYALAR BİLİRKİŞİYE GELMEZ

Sık yetki değişikliği nedeniyle de bazı sorunlar yaşandığını kaydeden Arslan, “Meslektaşlarımız önceki yetkilerinden farklı bir yetkiyle yeni göreve başladıkları mahkemelerde davaların bir kısmına tam vakıf olamadıkları süre içinde, bazı ihtilafları bilirkişi aracılığıyla çözüme kavuşturmayı düşünüyor. Bu tür sıkıntılar ise uzman hakimlik müessesesinin olmamasından kaynaklanıyor. Çözüm yolu uzman hakimlikten geçiyor. Nasıl ki uzman doktorluk var, insanlar kalp rahatsızlığı için kalp doktoruna gidiyor, hakimlikte de bu olmalı. Ticaret mahkemesine bakan bir hakim sürekli ticaret mahkemesine bakmalı, iş mahkemesine bakan sürekli iş mahkemesine bakmalıdır. Bu şekilde olursa hakimlerimiz kendi alanlarında uzmanlaşarak, işlerini çok daha rahat yapacaklar, daha iyi bilecekler ve bildikleri işlerde çok gereksiz dosyalarda bilirkişiye gitme yolunu seçmeyecekler” ifadelerini kullandı.

SORUNLARIN YÜZDE 50’Sİ ÇÖZÜLÜR

Uzman hakimlik müessesesiyle zamandan da tasarruf sağlanacağını kaydeden Arslan, ekonomik olarak vatandaşın da bundan karlı çıkacağını dile getirdi. Arslan, “Ayrıca verdikleri kararlar daha isabetli olacağı için temyiz veya itiraz durumunda kararlar bozulup, tekrar sıfırdan yargılanmaya başlanmayacak ve davalar daha kısa sürede sonuçlanacak. Uzman hakimlik sistemi inşallah hayata geçirilir. Bu yapılırsa ülkemizde yargı sistemindeki sorunların yüzde 50’si çözülür, bunu iddia ediyorum. Çünkü her kararname döneminde hiç haberi olmadan, yetkileri değişen hakimler var. Bu hem hakim için hem de davaların tarafları için sıkıntı yaratıyor” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}