Samsun Haber: TÜRK PDR Samsun Şube Başkanı Özat: 'Rehberlik sistemi çöktü'

Samsun Haber: TÜRK PDR Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat, resmi gazetede yayınlanan 'Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği' ile okullarda Psikolojik Danışma ve Rehberlik sisteminin çöktüğünü belirtti.

TÜRK PDR Samsun Şube Başkanı Özat: 'Rehberlik sistemi çöktü'

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (TÜRK PDR) Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat, 10.11.2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan "Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği" neticesinde okullarda Psikolojik Danışma ve Rehberlik sisteminin çöktüğünü söyledi. Özat, "Bu yönetmeliğe en çok sevinen kesim, taciz, tecavüzcü, çocuk istismarcılar, kadın ve çocuk zorbaları. Çünkü ülkemizde bu noktada ihbar mekanizması ve okullarda bu konuda devlete sığınan öğrencilerin sığınma kapısı yok edildi" ifadelerini kullandı.

MÜDÜRDEN İZİNSİZ GÖRÜŞME YOK

Yönetmeliği yazan bürokratların rehberlik hizmetleriyle ilgili yeteri kadar bilgisi olmadığını savunan Özat, "Rehberlik personeline yüklenen yeni görevlerle rehberlik uzmanı artık öğrenciyle asla olumlu, terapötik yani karşılıklı anlayış ve işbirliği sağlayacak iletişimi kuramayacak. Öğrenciyi koridorda kavga ettiği için uyaran, hatta disipline göndermek zorunda kalan rehberlik uzmanının öğrenciyle anlayış ve işbirliği üzerine kurulu iletişim beklenemez.

En vahim maddelerden birisi öğrenci görüşmelerini rehberlik personeli izinsiz yapamayacak. Öğrenciyle görüşmesi izne bağlandı. Acil travmatik veya suç durumlarında eehberlik personeli okul müdüründen izin alamadığı takdirde öğrenciyle görüşemeyecek. Bunu sağlamak için okul müdürü görüşme nedenini sorduğunda rehberlik personeli gizlilik ilkesinden ödün mü verecek? Bu devletin işleyen bir mekanizmasını ortadan kaldırmamış mıdır?

Yönetmelikte psikolojik danışma kavramı son derece yok sayılmış, bu hizmeti kimin, nasıl yapılacağı kaldırılmış. Oysa ki psikolojik danışma hizmeti ruh sağlığıyla alakalı sadece bu konuda eğitim alan psikolojik danışma ve rehberlik, psikoloji ve psikiyatri uzmanlarınca yapılabiliyor. Ancak bu çalışmayla halkın elinden çocukları için sağlanan ücretsiz psikolojik danışma hizmeti alındı ve halkımız yüksek ücretlere özelde psikolojik danışma hizmetine mecbur bırakıldı" diye konuştu.

SIĞINMA KAPISI YOK EDİLDİ

Yeni yönetmeliğin anayasaya ve devlet memurları kanunlarına aykırılık teşkil ettiğini kaydeden Özat, "Bu, yönetmeliği hazırlayanların hukuk ve yasaları hiçe sayarak göz ardı ettiğini hatta daha vahimi bilmediklerinin göstergesi. Bu haliyle zaten yönetmelik ölü doğdu ve okullardaki rehberlik hizmeti çöktü. Rehberlik personeli mobbing, tehditlere ve tacizlere açık hale geldi. Angaryalar yönetmelikle perçinlendi. Bize göre bu yönetmeliğe en çok sevinen kesim, taciz, tecavüzcü, çocuk istismarcılar, kadın ve çocuk zorbaları. Çünkü ülkemizde bu noktada ihbar mekanizması ve okullarda bu konuda devlete sığınan öğrencilerin sığınma kapısı yok edildi.

Bizler korkusundan çocuğuna zulmeden kocasını, komşusunu, akrabasını ihbar edemeyen annelerin 'Lütfen bunu siz çözün' dediği, bir kız çocuğunun zorbalıkta, tecavüzde tek konuşabildiği kapıyken maalesef bu ortadan kaldırıldı" dedi.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

İpekoğlu ateş püskürdü! 'Herkes ayağını denk alacak'

1 İpekoğlu ateş püskürdü! 'Herkes ayağını denk alacak'

Samsunspor'a destek çağrısı... Acar'a teşekkür

2 Samsunspor'a destek çağrısı... Acar'a teşekkür

Samsunspor'a üye kayıtları başladı

3 Samsunspor'a üye kayıtları başladı

Samsunspor seriyi sürdürdü

4 Samsunspor seriyi sürdürdü

Galip Öztürk'ten 3 puana prim

5 Galip Öztürk'ten 3 puana prim

Samsunspor için kurtuluş reçetesi

6 Samsunspor için kurtuluş reçetesi

Samsun-Ordu karayolunda feci kaza: 1 ölü

7 Samsun-Ordu karayolunda feci kaza: 1 ölü

OMÜ'deki taşeron işçilerinin başvuru sonuçları açıklandı

8 OMÜ'deki taşeron işçilerinin başvuru sonuçları açıklandı

Bütün biletleri aldılar

9 Bütün biletleri aldılar

Yazık bu devlete!..

10 Yazık bu devlete!..


SIRADAKİ HABER