HaberlerSamsun HaberleriEğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Güneysu: 'Çocuğunuzu yarıştırmayın'

Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Güneysu: 'Çocuğunuzu yarıştırmayın' - Samsun Haberleri

Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, liselere geçişte yeni sistemin en başta velilere çok iyi anlatılması gerektiğini belirterek, 'Veliler çocuklarını yarıştırmaktan vazgeçsinler'' dedi.

Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Güneysu: 'Çocuğunuzu yarıştırmayın'

Eğitim Bir Sen Samsun Şube BaşkanıNejdet Güneysu, liseye geçişte uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nın (TEOG) yerine gelen "Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi"nin başarılı olmasında velinin faktörünün büyük olduğunu söyledi.

SINAV KARGAŞASI BİTİYOR

Güneysu, sendikanın önceki sınav sistemlerine en büyük itirazının bütün öğrencilerin sınava girme zorunluluğuna olduğunu ifade ederek, "Sanki yüksek öğretim merkezi gibi yerleştirme düzeni oluşturulmuştu. Zamanla öğrenciler Samsun'da çok kaliteli okullarda eğitim alacakken çevre illere gitmeye başladı. TEOG'ta öğrencilerin okullara yerleştirilmesinde ciddi sıkıntılar vardı. Bu yüzden de her yıl binlerce öğrenci okulunu değiştiriyordu. Liselere girişte yeni sistemde yerleşmenin adrese dayalı olması ve bütün öğrencilerin sınav mecburiyeti olmaması çok önemli. Böylece 1.5 milyon öğrencinin sınava girme kargaşası ortan kalkacak. Öğrencilerin yaklaşık yüzde 90'ı kendi bölgesindeki okula gitmesi, okullarda dengeli dağılma neden olacak. Ancak işin olumsuz tarafı da şu, Samsun'da liselerin çoğu şehir merkezlerinin dışında; bazı şehirlerde de lise kampüsleri var. Nasıl tercih yapılacak buna netlik getirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

DÖNÜŞÜM ŞART

Yeni sistemin velilere çok iyi anlatılması gerektiğini kaydeden Güneysu, "Çünkü anlatılmazsa, öğrencilerin tercih edeceği 5 okula talep yoğunluğu olacak, yine etüt merkezleri devereye girecek, öğrencilerimiz yüzde 8'lik dilime talip olma konusunda eskisinden daha büyük bir yarışa girecek. Veliler çocuklarını yarıştırmaktan vazgeçsinler. Çocukların mevcut müfredata güzel biçimde çalışma ortamı hazırlamaları yeterli. Kurslara göndermeye özel hocalar tutmaya gerek yok, düzgün biçimde ders çalışma becerisi kazandırmaları yeterli. Bu sisteme öğrencileri en iyi veliler hazırlar. Artık açık uçlu sorular da olacak, çocuklar sürekli test çözmek zorunda değil. Bu dönüşümün bir anda olması kolay değil ama olmak zorunda" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}