HaberlerKaradeniz'de hamsi bereketi yüzleri güldürdü

Karadeniz'de hamsi bereketi yüzleri güldürdü

Av yasağının 1 Eylül'de sona ermesinin ardından denize ağ bırakan Karadenizli balıkçıların yüzünü hamsi güldürdü.

Karadeniz'de hamsi bereketi yüzleri güldürdü

Ordu Kumbaşı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, kasım ayıyla birlikte başlayan hamsi bereketinin sürdüğünü söyledi. 

Gırgır tekneleri ile denize açılan balıkçıların avladıkları tonlarca hamsiyle limana döndüklerini ifade eden Aydemir, "Hamsi bereketinin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz." dedi. 

Karadeniz'de hamsi akını olduğunu belirten Şahin Aydemir, "Şu anda Sinop'tan Hopa'ya bir hamsi akını var. Bunu gören balıkçılarımız adeta hamsinin peşine düştü. Bir gecede 20-30 ton hamsi avlayan teknelerimiz oluyor." diye konuştu. 

Aydemir, hamsi bereketinin yüzleri güldürdüğünü vurgulayarak, "Hamsi bollaşınca fiyatı da 3 liraya kadar düştü. Ordu'daki bir çok tezgahta hamsinin kilogramı 3 liradan satışa sunuluyor." şeklinde konuştu. 

Avlanan hamsilerin bir bölümünün Karadeniz'deki illere dağıldığını ifade eden Şahin Aydemir, "Bir bölümü ise başta İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere gönderiliyor. Şu anda Türkiye'nin dört bir yanında Karadeniz hamsisini bulmak mümkün." değerlendirmesinde bulundu. 

Aydemir, deniz suyunun soğumasıyla hamsinin daha da lezzetlendiğini, vatandaşların bundan dolayı hamsiye ilgi gösterdiğini de kaydetti.

Tezgahlarda yoğunluk yaşanıyor

Öte yandan, Ordu'nun Altınordu ilçesindeki balıkçı tezgahlarında da hamsi yoğunluğunun yaşandığı gözlendi. 

Kentte 15 yıldır balıkçılık yapan İsmet Kurt, hamsiye olan ilginin fazla olduğunu ifade etti.

Bu durumun sevindirici olduğunu dile getiren Kurt, "En az hamsi alan 2 kilo alıyor. Daha fazla alanlar da oluyor." dedi. 

Vatandaşlardan Hanife Aydın ise hamsinin ucuz olduğunu duyduklarını ifade ederek, "Fiyatlar gayet güzel. Balık türleri ne kadar ucuz olursa vatandaş da o kadar ilgi gösteriyor. Bizler bu fiyatların bir süre daha bu şekilde devam etmesini diliyoruz." diye konuştu. hamsi  


SIRADAKİ HABER
}