HaberlerSamsun HaberleriESM Samsun Şube Başkanı Erdoğan: 'Güvence bedelleri nerede?'

ESM Samsun Şube Başkanı Erdoğan: 'Güvence bedelleri nerede?' - Samsun Haberleri

ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, 'YEDAŞ özelleştirilmeden önce tüketicinin yaklaşık 40 milyon dolarlık güvence bedeli kurumun kasasındaydı. Özelleştirmede ödenen paradan bu güvence bedeli düşürüldü mü? Ciddi bir belirsizlik var' dedi.

ESM Samsun Şube Başkanı Erdoğan: 'Güvence bedelleri nerede?'

Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube BaşkanıMüşfik Veysel Erdoğan, elektrik piyasasında uygulanan yanlış politikalar nedeniyle vatandaşın çok fazla elektrik faturası ödediğini söyledi. Erdoğan, "Şu anda asgari ücretli bir kişi, 12 aylık maaşının birini sadece elektrik maliyetini ödemek için harcıyor" ifadelerini kullandı.

YILIN 1 AYI ELEKTRİK FATURASINA

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu kaydeden Erdoğan, "Potansiyelimizi kullansak, elektrik maliyetini yarı yarıya düşürebiliriz. Şu anda asgari ücretli bir kişi 12 aylık maaşının birini sadece elektrik maliyetini ödemek için harcıyor. Sanayici de elektriği pahalı kullandığı için üretim maliyeti artıyor ve rekabet gücü azalıyor. Bu konuda bir an evvel çözüm bulunmalı ve enerjiyle ilgili politikalar düzenlenmeli" dedi.

30 MİLYON DOLAR NE OLDU?

Samsun'da 2009 yılında özelleştirilen YEDAŞ'ın, özelleştirmeden önce 'enerji fiyatı düşecek' vaadiyle devredildiğini hatırlatan Erdoğan, "Bu firmalar gerçek değerlerinde mi özelleştirildi? Örneğin, Samsun'daki elektrik dağıtım kurumunun özelleştirilmeden önceki yıllık geliri 690 milyon TL'ydi. Kurum, 2009'da yapılan ihaleyle 662 milyon TL'ye YEDAŞ'a devredildi. Bu satışın YEDAŞ'ın sadece 10 aylık gelir karşılığında gerçekleştiğini görüyoruz. Üstelik özelleştirmeden bir yıl önce YEDAŞ'a 30 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Elektrik abonesi olunurken bir güvence bedeli yatırılır. YEDAŞ özelleştirilmeden önce 1.5 milyon tüketicinin yaklaşık 40 milyon dolarlık güvence bedeli kurumun kasasındaydı. Özelleştirme esnasında ödenen paradan bu güvence bedeli düşürüldü mü? Bu konuda ciddi bir belirsizlik söz konusu" diye konuştu.

TÜKETİCİYE YENİ YÜKLER GÜNDEMDE

Erdoğan, "Yapılan özelleştirmeler sonucunda halk daha az fatura ödeyecekti ama insanlar elektrik faturasını eline aldığında 'Yandım Allah' diye isyan ediyor" diyerek YEDAŞ'ın özelleştirmeden sonra vergi rekortmeni olduğunu söyledi. Erdoğan açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Hani bunlar zarar eden kuruluşlardı? Elektrik dağıtım şirketlerindeki özelleştirme şu anda tam bir facia. Bu anlamda EPDK vatandaşın lehine değil, dağıtım şirketlerini koruyan bir tutum içerisinde. Son düzenlemeyle bu şirketlerin sosyal sorumluluk projeleri, reklam giderleri veya dava giderleriyle ilgili 'Kontrol edilemeyen giderler' kapsamında tüketiciye yansıtılması planlanıyor. Böyle bir şey olabilir mi? EPDK öncelikle yurttaşı koruyacak."

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}