MMO, Temel Bilirkişilik Eğitimi yetkisi aldı

Makina Mühendisleri Odası(MMO) Samsun Şubesi 29 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanan 'Bilirkişilik Yönetmeliği' kapsamında Adalet Bakanlığı Hukuki İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından eğitici kuruluş olarak yetkilendirildi.

MMO, Temel Bilirkişilik Eğitimi yetkisi aldı

MMO Samsun Şubesi tarafından verilecek eğitimde; Türk yargı teşkilatı, yargısal faaliyet içinde yer alan süreler, yargılama hukukuna ilişkin temel hak ve ilkeler, ispat hukukuna ilişkin temel kavramlar, bilirkişinin nitelikleri, bilirkişiliğe başvuru, sicil ve listeye kayıt, bilirkişinin yetkileri ve ödevleri ile etik ilkeler, bilirkişinin denetimi ve sorumluluğu, bilirkişi incelemesine başvuru ve inceleme konusu, bilirkişinin görevlendirilmesi, bilirkişi incelemesinin yapılması, oy ve görüşün sunulması ve bilirkişi raporunun teslim edilmesi ve değerlendirilmesi' konuları anlatılacak olup; bir günlük uygulama da ise bireysel veya heyet halinde sistematik teknikleri kullanma becerilerini geliştirmelerini sağlayacak örnek bir olaya ilişkin bilirkişi raporu düzenleme ile uygulama gözetim faaliyetleri detaylı bir şekilde anlatılacak. Eğitim sonunda eğitimi tamamlayan tüm katılımcılara Bilirkişilik Temel Eğitimi Katılım Belgesi verilecek. 'Temel Bilirkişilik Eğitimi' sunumu Dr. Ali Türkmen tarafından yapılacak. Eğitime toplam 24 kursiyer katılacak.

Konuyla ilgili bilgi veren MMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Nail Yolaydın, 'Bilirkişilik eğitimleri zorunlu hale gelmeden önce odamız meslektaşlarımıza yönelik kamulaştırma, makina değerleme, iş kazaları gibi konularda uzun yıllardır bilirkişilik eğitimleri yapmaktaydı. Şimdi ise ilgili kanun ve yönetmeliklerce bilirkişi olma özelliklerine sahip kendi alanında 5 yıllık mesleki kıdem kazanmış üyelerimiz ve vatandaşlarımıza açık hale geldi. Kursiyerlerin Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan bilirkişilik ilanında belirtilen diğer şartları da sağlamaları halinde, almış oldukları sertifikayla birlikte bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabilecekleri' dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

1 Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

2 Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

Tramvay ücretsiz

3 Tramvay ücretsiz

 Taraftar işbaşında

4 Taraftar işbaşında

Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

5 Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

6 Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

Gözler Samaras'ta olacak

7 Gözler Samaras'ta olacak

Haydi Samsun

8 Haydi Samsun

Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

9 Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi

10 Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi


SIRADAKİ HABER