HaberlerGaziantep HaberleriGaziantep'te gündem ulaşım oldu

Gaziantep'te gündem ulaşım oldu - Gaziantep Haberleri

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısının ilk bileşiminde gündem ulaşım oldu.

Gaziantep'te gündem ulaşım oldu

Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısının birinci bileşimi Başkan Fatma Şahin'in başkanlığında toplandı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, ulusal basında şehir içi ulaşımla ilgili çıkan olumsuz haberlerdeki iddiaların gerçeği yansıtmadığın belirterek, Büyükşehrin Gaziantep Ulaşım AŞ (GAZİULAŞ)'den önce aylık 4 milyon lira civarında zararı varken şirkete devirden sonraki dönemde zararın 800 bin lira kadar gerilediğini bildirdi.
'Bir başarı hikayesi var'
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sayıştay'ın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılından bu yana toplu ulaşımda kullanılan 'akıllı kart'la (Kart 27) ilgili son iki yılın hesaplarında 6 milyon TL'lik açık tespit edildiğine' yönelik bazı ulusal basındaki iddiaların doğru olmadığını belirterek, tam aksine şehir içi ulaşımda bir başarı hikayesinin olduğunu söyledi.
Şahin, bir gazetecinin yaptığı haberle konuyla alakalı olarak kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını bildirdi.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan ve Gaziantep Ulaşım AŞ Genel Müdürü Recep Tokat ise iddialar üzerine kurgulanan haberi sunumlarla çürüttü.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, 'Büyükşehir tarafından kullanılan 2006 yılı teknolojisinden kaynaklı açık bizim arkadaşlarımız tarafından belirlendi. 6 milyon 80 bin liralık açık firmadan Büyükşehir'e alındı. Bu bilgi Sayıştay'a bildirildi. Sayıştay'ın tespit etmesi mümkün değil. Yeni sisteme 860 bin kişi Gaziantep karta geçti. Tedbirlerimizin sonunda eski sistemden daha alacağımız çıktı. Eski sistemde toplu taşımada aylık 3,5-4 milyon lira işletme zararımız vardı. GAZİULAŞ'tan sonra makine, akaryakıt personel alt alta topladık, öncelikle personelden tasarrufa gittik, 3'lü vardiyaya döndük. Bu tedbire dayalı uygulamaların sonunda aylık açığımızı 800 bin liraya kadar düşürdük. Yolcu sayımız giderek artıyor, bu rakam zamanla sıfırlanacaktır' dedi. Gaziantep Ulaşım AŞ Genel Müdürü Recep Tokat ise, kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.
CHP Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sucu da sayıştay raporu ve iddialar ile ilgili görüşlerini paylaştı.
Öte yandan meclis 98 gündem maddesini görüştü, 67 madde oy birliğiyle imar komisyonuna gönderdi, 31 teklif maddesini kabul etti.

Gaziantep’te gündem ulaşım oldu

SIRADAKİ HABER
}