Samsun Haber: Ekmeği küçültmek çare değil

Samsun Haber: Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, 'Ekmek gramajının düşürülerek israfın önüne geçileceği yönünde söylemler var. Ancak bu şekilde israfının önüne geçmek mümkün değil' dedi

Ekmeği küçültmek çare değil

Haberaks TV'de hafta içi her gün Burcu Düzgün Çoban'ın sunumuyla ekranlara gelen Haberin Sesi programına katılan Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, ekmek gramajında planlanan değişikliğin israfı ortadan kaldıramayacağını savundu.

SÖYLEMLER DİKKATE ALINMALI

Ekmek gramajıyla ilgili yaklaşık bir yıl önce Türkiye Fırıncılar Federasyonu'na müracaatta bulunduklarını hatırlatan Başkan Yiğit, "İsrafın önüne geçmek için bu zamana kadar birçok çalışma yapıldı. Maalesef tam anlamıyla somut bir adım atılmadı. Türk Gıda Kodeksi'ne göre ekmek, en az 250 gram olmalı. Her ilin kendi yeme kültürüne göre gramajı belirleniyor. Samsun'da bugün 180 fırında günlük 600-700 bin ekmek üretiliyor. Toplu tüketim yerlerine, bayi ve bakkallara meslektaşlarımızın gereğinden çok fazla ekmek verdiği için iade sıkıntısı yaşanıyor. Samsun genelinde yüzde 10-12 gibi iade ekmeğimiz var. Türkiye'nin genelinde ise 5 milyon civarında ekmek için aynı durum söz konusu. Bazı insanların açıklamalarını dikkate alıyoruz ama maalesef olaya maruz insanların açıklamalarını daha fazla önemsemeliyiz" dedi.

20 YIL FIRINA İHTİYAÇ YOK

Üretim yerlerinin daha sıkı denetlenmesi gerektğini dile getiren Yiğit, "Toplu tüketim yerlerindeki iadenin muhakkak önüne geçilmeli. Samsun’da 20'ye yakın ruhsatsız üretim yapan işyeri var. Bunlar ruhsatlandırılmalı aksi takdirde imalatı durdurulmalı. Bugün ilimizin işlek pazar yerlerinde ekmekler uygunsuz biçimde satılıyor. İlçe belediyelerimiz muhakkak önlem almalı. Çünkü Samsun'da mevcut durumda 20 sene hiç fırın açılmasa dahi rahatlıkla talebi karşılayacak işletmeye sahibiz" diye konuştu.

Pirsu DÜZGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

3 Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

4 Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

5 Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

6 Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

7 Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

Üzerine baza düşen çocuk öldü

8 Üzerine baza düşen çocuk öldü

Didim'deki yangın korkuttu

9 Didim'deki yangın korkuttu

Yanan TIR'dan canını son anda kurtardı

10 Yanan TIR'dan canını son anda kurtardı


SIRADAKİ HABER