HaberlerSamsun HaberleriSanata destek çağrısı

Sanata destek çağrısı - Samsun Haberleri

İlkadım Belediyesi Türk-İslam Sanatları Merkezi'ni ziyaret eden Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yusuf Kaplan, sanata destek çağrısı yaptı

Sanata destek çağrısı

Geniş katılımla ünlü sanatçılar eşliğinde açılan İlkadım Belediyesi Türk İslam Sanatları Merkezi’ni gezen Gazeteci-Yazar Yusuf Kaplan, kadim sanatların yeniden ruh bulduğu mekanı yaratan Başkan Erdoğan Tok’a teşekkür etti.

MUTLAKA DESTEKLENMELİ

Türkiye’deki ender sanat merkezlerinin alt yapısının mutlaka desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan Kaplan, "İnsanın ve hayatın hakikatinin kavranmasına katkıda bulunduğu ölçüde hayat yaşanabilir. İşte o zaman sanat da hayat da birbirini besleyebilir. İnsan, anlamın ve hakikatin izini sürme yolculuğuna hikmet yüklü, sahici katkılar sunabilir" dedi.

BİNALAR AYRILMAMALI

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından İlkadım Belediyesi'ne tahsis edilen tarihi iki konağın sadece bir bölümünün Türk-İslam sanatlarını yaşatmaya yeterli olmayacağını söyleyen Kaplan, "Burada yapılan işi desteklememek mümkün değil. Sadece İlkadım’da değil tüm Karadeniz’de, Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un kendi sanatlarımız için açtığı bu yolun mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesine düşen görev de ortak kullanım alanları bulunan ve ikiz olarak inşa edilmiş bu tarihi konağı içerik olarak birbirinden ayırmamak. Tarihimiz ve sanatımız oldukça köklü ve geniş bir yelpazeye sahip. Başka bir derneğe tahsis edilerek bu binalar birbirinden ayrılmamalı. O derneğe tahsis edilebilecek mutlaka başka ve değerli bir yapı vardır" ifadelerine yer verdi.

 

SIRADAKİ HABER
}