HaberlerSon 10 yılın sınavları mercek altında

Son 10 yılın sınavları mercek altında

ÖSYM'in, son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarını incelemeye almasını olumlu olarak yorumlayan Samsun'daki eğitim sendikaları, eğer bir haksızlık yapılmışsa ve bir şaibe varsa bunun ortaya çıkarılması gerektiği görüşünde.

Son 10 yılın sınavları mercek altında

ÖSYM, son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detaylı incelemeler yapmak üzere Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi kurdu. Geriye dönük yapılacak inceleme hakkında değerlendirme yapan Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz veSamsun Eğitim-Bir-Sen Şube BaşkanıNejdet Güneysu, bunun olumlu bir karar olduğunu ifade etti.

TİTİZLİKLE İNCELENMELİ

Alınan kararının olumlu olduğunu belirten Başkan Nejdet Güneysu, hatta daha da geriye dönük inceleme yapılması gerektiğine dikkat çekti. Bu konuyu daha önce gündeme getirdiklerini kaydeden Güneysu, polis okulları ve diğer sınavlarda bazı yanlışlıkların yapılabileceğini açıkladıklarını hatırlattı. Başkan Güneysu, “Detaylı bir inceleme yapılmalı ve hak yerini bulmalı. Kamuoyunda FETÖ darbe girişimden sonra özellikle ÖSYM sınavıyla ilgili birçok tartışma oldu. Kesinlikle bir inceleme yapılmalı ama kimse mağdur edilmemeli, titizlikle inceleme yapılmalı. Çocuklarımızın emeği gasp edilmişse bu ortaya çıkarılmalı. Kamuoyunu rahatsız eden bir olay, çeşitli sınavlarda özellikle polis akademisi ve ÖSYM’de bazı haksızlıkların yapıldığı, soruların bazı kişilere taşındığı gündeme gelmişti. Kamuoyunda bir şüphe var, vatandaşın bu şüphesinin giderilmesi için titizlikle ve hassas komisyonlar tarafından araştırma yapılması gerekiyor. Kurum sınavları da dahil geçmişte böyle bir haksızlık yapılmışsa ve kişiler sınav kazanmışsa, öne çıkmışsa geniş bir inceleme yapılmalı” ifadelerini kullandı.

LİKAYAT VURGUSU

Son 10 yıllık incelemenin olumlu olduğunu dile getiren Başkan İsmail Yavuz ise özellikle FETÖ darbe girişiminden sonra bu konuyla ilgili çok şaibelerin ortaya çıktığını aktardı. Herkesin onlarca sınava girdiğini belirten Yavuz, “Bu sınavlarda herkes kendi liyakati doğrultusunda kamu kurumlarında istihdam bulmak istiyor veya iyi bir üniversitede okuma istiyor. İnsanların hakkının bu şekilde gasp edilmesi kabul edilemez, hepimizin çocuğu var. Doğal olarak ÖSYM’nin son 10 yılı kapsayacak detaylı inceleme yapması doğru bir şey, hatta geç bile kalındı. Ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘son 15 yılın sınavları incelenecek’ şeklinde daha önce bir soruşturma başlatmıştı ama üzerinden 11 ay geçti. Şimdi ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 10 yılın araştırılacağını açıkladı. ÖYSM, yaklaşık 50 yıldır bu sınavları yapıyor ama bu zamana kadar üzerinde bir gölge ve şaibe oluşmamıştı, herkes ÖSYM’yi ‘güvenilir’ bir kurum olarak bilirdi. Ancak şimdi son 10 yılın üzerinde bir gölge varsa, bu gerçekten düşündürücü… Çocuklarımızın hakkı gasp edildi mi, diye düşünmeye başlıyoruz. Yalnızca FETÖ yapılanmasını suçlamak doğru olmaz liyakat üzerinden kamu kurumlarını dizayn etmezseniz olacak şey de budur. Liyakat değil de ‘benim adamım’ hesabıyla bir düzenleme yapılırsa her şeyi FETÖ yapılanmasına teslim edersiniz. Son 10 yılın incelemeye alınması önemlidir, açığa çıkarılması ve bunun da yurttaşlarla şeffaf bir şekilde paylaşılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}