HaberlerSamsun'da eğitimde eşitlik talebi

Samsun'da eğitimde eşitlik talebi

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, 'Mahalli yerleştirme sistemi sadece özel okulları ve emlakçıları sevindirdi, eğitimde herkese eşitlik sağlanmalı' dedi

Samsun'da eğitimde eşitlik talebi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyeleri, Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'ne tepki göstermek üzere Uğur Mumcu Parkı'nda toplandı. Burada yapılan açıklamaya Eğitim-Sen üyelerinin yanı sıra CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz de katıldı.

BELİRSİZLİK İYİCE ARTTI

Grup adına konuşan Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, eğitim sisteminin daha büyük karmaşaya girdiğini belirterek, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni açıkladığı ortaöğretime geçiş sistemi, eğitimdeki belirsizliği iyice artırdı. Semtlerin ekonomik ve sosyal farklılıkları ve eşitsizlikleri okullara da kaçınılmaz olarak yansıyacak, öğrenciler ait oldukları toplumsal sınıftaki eşitsizlikleri yaşamaya devam edecek. Eğitimde herkese eşitlik sağlanmalı" dediu.

ÖZEL DERSE YÖNELİM ARTACAK

Yavuz, yeni sistemle öğrencilerin yüzde 90'ının mahalli yerleşime tabi tutulacağını belirterek, "Sınavla öğrenci alan okul sayısının azalması, bu okullara girmek için alınması gereken puanı artıracak. Bu da öğrencilerin daha fazla kurs, etüt ve özel derse yönelmesi anlamına gelecek. Sınavlara endekslenmiş bir eğitim sisteminin nitelikli olması mümkün değil. Bilgi ve beceri kazandırıcı, çok yönlü bir eğitim anlayışı benimsenmeli" ifadelerini kullandı.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}