HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da doğu çevre yolu olmazsa olmaz

Samsun'da doğu çevre yolu olmazsa olmaz - Samsun Haberleri

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, doğu çevre yoluna kentiçi ulaşım açısından ihtiyaç olduğunu belirterek, 'Samsun için doğu çevre yolu olmazsa olmazdır' dedi.

Samsun'da doğu çevre yolu olmazsa olmaz

Mimarlar OdasıSamsun Şube Başkanıİshak Memişoğlu, Samsun-Tekkeköy arasında inşaa edilen köprü çalışmalarının kentiçi ulaşımdan daha çok şehirlerarası trafiğe çare olduğunu belirterek doğu çevre yolunun bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

BUNLAR PANSUMAN

Samsun'un Karadeniz trafiğinin yükünü çektiğini belirten Memişoğlu, "Samsun, trafik açısından bir düğüm noktası. Ulaşımı iyi planlamazsak kentte yaşayanlar için bir çile haline geliyor. Doğu çevre yolunun güzergahı aslında belli. Fakat böyle bir çalışma yapılması gerekirken, bunun yerine çeşitli bahanelerle geçici çözümlere başvuruldu. Canik'te katlı yol yapıldı. Yine Tekkeköy'e kadar 4 adet indi-çıktı köprüler inşa edildi. Bu, şehirlerarası trafiğe çözüm olurken şehir içi ulaşımına çare olmadı. Bu mantık çok yanlış. Bu güzergahtan geçen trafiğin yüzde 20'si rahatlarken, yüzde 80'i kaderine terk ediliyor. Bunlar adeta bir pansuman, ama bu pansuman da tutmadı" diye konuştu.

MALİYET GEREKÇE DEĞİL

Ordu'da yapılan çevre yolu çalışmasından örnek veren Memişoğlu, "İncelediğimizde zor coğrafi koşulları bulunan, Ordu'nun rahata kavuşmasını sağlayacak, kent içi trafiği rahatlatacak çevre yolu projesi bir şekilde hayata geçirildi. Ama biz bir türlü bunu başaramadık. Maliyet öne sürülüyor ama hükümet çoğu zaman maliyetine bakmaksızın birçok projeyi ortaya koyuyor. Bu nedenle maliyet gerekçesini kabul etmiyoruz. Öte yandan biz maliyeti ile ilgili bir çalışma yapmıştık. Aşağı yukarı bu maliyetin yarısı şu anda yapılan köprülerde zaten harcandı. Ayrıca kent estetiği açısından da bu köprüler doğru değil. Çözüm için ortaya koyulan gayreti görüyoruz, ama biçimleri yanlış. Özetle söylemek gerekirse, bu kent için doğu çevre yolu olmazsa olmazdır" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}