HaberlerSamsun HaberleriPÜİS Samsun Şube Başkanı Güler: 'Vergiler düşürülmeli'

PÜİS Samsun Şube Başkanı Güler: 'Vergiler düşürülmeli' - Samsun Haberleri

PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, 5 lirayı bulan akaryakıt fiyatlarının ve yapılan zamların adaletli olmadığını belirterek, 'Vergi oranları düşürülmeli. 1 lira 90 kuruştan rafineden çıkan motorini, vatandaş 5 buçuk liradan alıyor' dedi.

PÜİS Samsun Şube Başkanı Güler: 'Vergiler düşürülmeli'

Doların ibresi yükseldikçe, akaryakıt fiyatları da artıyor. Art arda gelen zamlara 11 Kasım’da bir yenisi daha eklendi ve son gelen zamla birlikte motorin ilk defa 5 liranın üzerine çıkmış oldu. Akaryakıta yapılan zamlar hakkında değerlendirme yapan Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS)Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, zamların adaletli olmadığını ve akaryakıttan alınan verginin mutlaka düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

4 LİRA ARALIĞINDA OLMALI

Dolardaki yükselme devam ederse, akaryakıt ve ham petrol fiyatlarındaki artışın da süreceğini kaydeden Başkan Güler, petrol fiyatlarının otomatik olarak dolara bağlı olduğunu belirtti. Güler, “Motorinde yaklaşık yüzde 65’e varan devletin aldığı bir vergi var, hal böyle olunca fiyatlar da 5 liranın üzerinde seyrediyor. Biz benzinde sınır 4 lira olmalı diyorduk, yakında 6 liraları konuşmaya başlayacağız. Bu da bir deponun yaklaşık 200 TL civarında dolması anlamına geliyor. Orta ölçekli bir ailenin yaşam koşulları da zorlanacak. Ayrıca sektör olarak bizler de mağdur oluyoruz, bir tankeri doldurmak artık çok pahalı, bunları karşılamak çok kolay değil. Temennimiz fiyatların, 4 lira aralığında olması" ifadelerini kullandı.

STANDARTLARIN ÜZERİNDE

Tüketicinin de artan fiyatlar karşısında defans yaptığını ifade eden Güler, geçmişte 10 litre akaryakıt alan bir vatandaşın şimdi 8 litre aldığını aktardı. Bu durumun işlere olumsuz yansıdığını dile getiren Başkan Güler, "İşler azalınca çalışanlarımızı işten çıkarma, elektriği kapama gibi bir şansımız yok. Biz devam ediyoruz ama nereye kadar gider bilmiyoruz. Bu yaşanılanlar doğal değil. Akaryakıttaki vergi oranları mutlaka düşürülmeli. 1 lira 90 kuruştan rafineden çıkan motorin, eğer 5 buçuk liraya vatandaşa ulaşıyorsa vergi oranlarında düzenleme yapmak gerekiyor demektir. Devlet tabi ki vergisini alacak ama bunun bir ölçüsü olmalı. Dünya standartlarının üzerinde bir vergi söz konusu ancak bizim gelir düzeyimiz o kadar yükse değil. Mutlaka bir iyileştirme yapmak gerekiyor” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

Samsun Haberleri

 

SIRADAKİ HABER
}