HaberlerBursa HaberleriYıldırımlılara KOAH ve şiddet semineri

Yıldırımlılara KOAH ve şiddet semineri - Bursa Haberleri

Yıldırım Belediyesi, sağlık ve eğitim çalışmalarına devam ediyor.

Yıldırımlılara KOAH ve şiddet semineri

Yıldırım Belediyesi, Halk Sağlığı il Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle 15 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla Barış Manço Kültür Merkezi'nde 'Havamızı Koruyalım KOAH'sız Yaşayalım' adlı panel düzenlendi. Panele Yıldırım Belediyesi Bürokratları, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü temsilcileri, Yıldırımlı muhtarlar, Kent Konseyi Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Görek Dilektaşlı tarafından KOAH hakkında bilgi verilen panelde hastalığın belirtileri, oluşumu ve tedavisi hakkında önemli konulara yer verildi.
Anne karnından itibaren gerek ev ve işyerleri gibi iç ortamlarda, gerek dış ortamlarda solunan zararlı duman, gaz ve küçük parçacıklar sebebiyle KOAH oluşabileceğini belirten Dilektaşlı, tütün dumanı, termik santraller, fabrikalar ve trafikteki arabaların yaydığı kirli hava, evlerdeki soba ve ocaklarda yakılan odun, tezek, ağaç kökleri, kömür dumanı ve tozlu dumanlı işyerlerinde solunan havanın hastalığın başlıca sebepleri olduğunu vurguladı. Uzun süreli nefes darlığı, öksürük ve balgam ile kendini gösteren hastalığın basit bir nefes testi ile teşhis edilebildiğini işaret eden Dilektaşlı, hastalıkla ilgili en önemli mücadelenin sigarayı bırakmak ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak olduğunu söyledi.
Velilere eğitim
Öte yandan Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde yer alan Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi tarafından ilçedeki okullarda öğrenim gören öğrencilerin velilerine yönelik eğitim düzenlendi. Sait Ete İlkokulu öğrenci velilerine yönelik düzenlenen eğitimde 'Çocuğunuz İçin Harekete Geçin' kampanyası dahilinde önemli bilgiler verildi. Uzman Psikolog Cihad Kaya tarafından gerçekleştirilen eğitimde velilere, çocukları ihmal ve istismardan koruma konusunda yapılması gerekenler aktarıldı. Mahremiyet eğitimi, çocuğun kişisel sınırlarına saygı eğitimi ile fiziksel ve duygusal şiddet konuları da anlatıldı.

Yıldırımlılara KOAH ve şiddet semineri

SIRADAKİ HABER
}