HaberlerSamsun HaberleriBaşkan Tok: 'Cami ve külliye büyük bir medeniyet projesi'

Başkan Tok: 'Cami ve külliye büyük bir medeniyet projesi' - Samsun Haberleri

Cami ve külliyenin medeniyetin inşası ve ihyası için çok önemli ve büyük bir proje olduğunu söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, geçmiş medeniyetin izlerini taşıyan cami ve külliyenin medeniyetin inşası ve ihyası için önemli bir merkez olacağını vurguladı.

Başkan Tok: 'Cami ve külliye büyük bir medeniyet projesi'

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, İnsan ve Medeniyet Hareketi Samsun Şubesi'ni ziyaret etti. Dernek binasında Başkan Erdoğan Tok'u İnsan ve Medeniyet Hareketi Samsun Şube Başkanı Şuayip Sevgi ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Samimi bir ortamda gerçekleştirilen ziyaret ile ilgili duyduğu memnuniyeti ifade eden Şuayip Sevgi, İlkadım Belediyesi ile sosyal, kültürel ve dernek faaliyetleri ile ilgili aldıkları destek ve katkılardan dolayı Başkan Tok'a teşekkür etti.
Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Sevgi, 'İlim, kültür ve sanat başta olmak üzere her alanda İslam'ın insanlığa hayat veren nefesinin gelişim bulmasını sağlayacak faaliyetler ortaya koymak İnsan ve Medeniyet Hareketi'nin başlıca gayesidir' dedi.
İnsan ve Medeniyet Hareketi'nin çalışmalarının belediye olarak her zaman destekçisi olacaklarını söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, '40 yıl önce filizlenen İnsan ve Medeniyet Hareketi'nin kendi medeniyet değerlerimizin ihyası için çıkmış olduğu uzun soluklu yürüyüşün İlkadım ilçemizde de köklü bir düşünce hareketine dönüşmesi memnuniyet vericidir. Kadim değerlerimiz çerçevesinde, sağlam ve tutarlı temeller üzerinde şekillenen nitelikli düşüncenin topluma yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren İnsan ve Medeniyet Hareketi'nin çalışmalarının her zaman belediye olarak destekçisi olacağız. Ecdadımız tarih boyunca yaptığı eserlerle inşa çalışmaları yaparken aynı zamanda insanlığın ihyası için çalışmış, bugün bile ayakta duran güzel eserlere imza atmıştır. Şehirleri bu tür eserlerle imar ederken insanlığa önemli hizmetlerde bulunmuştur. Mimarisiyle göz kamaştıran bu muazzam eseri inşa etmeden önce kadim medeniyetimizin izlerinden oluşan bir şaheser ortaya çıkarmak istedik. Bu düşünceden hareketle ecdadımızın mimari alanda bıraktığı mirası günümüze taşıyarak, geleceğe önemli bir eser bırakıyoruz' diye konuştu.
Ziyaretin sonunda İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, İnsan ve Medeniyet Hareketi Samsun Şube Başkanı Şuayip Sevgi'ye İlkadım ilçesinin sembolü saat kulesi ile divan şiirlerinden derlenen Edebname, Ebedname ve Aşknameden oluşan bir kitap seti hediye etti.

Başkan Tok: “Cami ve külliye büyük bir medeniyet projesi”

SIRADAKİ HABER
}