Ordu Haber: Fındık bahçeleri yenileniyor

Ordu Haber: Fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında bahçeler teraslama yöntemiyle yenileniyor.

Fındık bahçeleri yenileniyor

Ordu'da fındık bahçelerinde bir yandan budama, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele ile diğer bakım işlemleri yapılırken bir yandan da yaşlanmaya bağlı verim düşüklüğünü gidermek amacıyla yenileme ve gençleştirme çalışmaları yapılıyor.
Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, bu kapsamda özellikle eğimli arazilerde teraslama çalışmaları yaparak tek dal dikim sistemleri kullanılarak yeni bahçeler tesis ettiklerini söyledi. Bu yıl Altınordu, Fatsa ve Gülyalı ilçelerinde 101 dekar alanda teraslama bahçe çalışması yaptıklarını belirten Yılmaz, daha sonra fidan dikimi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Üreticilerden yoğun talep

Yılmaz, 'Bu çalışma tamamen gönüllülük esasına göre ve 5-6 yıllık ürün kaybını göze alan üreticilerimizin bahçelerinde uygulanmaktadır. Uygulanan proje ile 5-6 yıl ürün kaybı olacak üreticilerimiz, bu ürün kaybını 6. yılın devamında gelen 3 yılda fazlasıyla telafi edecektir. Proje ile birim alan veriminde artış sağlanacak, makineli tarıma uygun bahçeler oluşturulacak, makine kullanımıyla beraber maliyetler azaltılacak, dolayısıyla karlı bir üretim yapılması sağlanacaktır' dedi.
Projenin üreticiler tarafından ilgiyle karşılandığını, 2018 ve 2019 yıllarında uygulanacak yeni projelerle daha geniş alanlara yaygınlaştırılacağını belirten Yılmaz, 'Şu anda teraslanan alanları gören üreticilerimizden projede yer almak için yoğun bir talep söz konusudur. Tüm bu çalışmalar, üretiminde lider olduğumuz fındık tarımında, birim alan veriminde de lider Ülkeye yakışır seviyelere gelmek içindir. Sağlanacak verim artışıyla birlikte bu ilin ekonomisine önemli oranda katkı sağlanacaktır' diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da intihar girişimi!

1 Samsun'da intihar girişimi!

Ladik Gölü kurtulacak

2 Ladik Gölü kurtulacak

Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

3 Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

4 Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

5 Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

6 Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

7 Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

Samsunspor'a ağır fatura

8 Samsunspor'a ağır fatura

Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çok kaçırdık'

9 Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çok kaçırdık'

Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

10 Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada


SIRADAKİ HABER