HaberlerSamsun HaberleriKOSGEB kredisi birliğe sekte vurdu

KOSGEB kredisi birliğe sekte vurdu - Samsun Haberleri

Samsun-Sinop İlleri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği tarafından ilk 10 ayda, 712 milyon 812 bin TL kredi dağıtımı yapıldı. Birlik Başkanı Fevzi Apaydın, KOSGEB kredilerinin birliklerinin kredi dağıtım oranında düşmeye neden olduğunu açıkladı

KOSGEB kredisi birliğe sekte vurdu

Samsun-Sinop İlleri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği, 2017 yılının ilk 10 ayında kayıtlı 15 bin 578 üyeye 712 milyon 812 bin TL'lik kredi dağıtımı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın ilk 10 ayında bu rakam 687 milyon 208 bin TL iken, bu yıl 25 bin 604 TL'lik artış yaşandı.

HER ZAMAN İHTİYAÇ VAR

Birlik Başkanı Fevzi Apaydın, ilk 10 aylık süreçteki artışın yüksek oranda olmadığını, bunda KOSGEB tarafından dağıtılan kredilerin etkili olduğunu belirterek, "KOSGEB kredileri, birliğimizden kredi talebini geçtiğimiz dönemlere oranla biraz azalttı. Esnaf ve sanatkarın krediye her zaman ihtiyacı vardır. Esnafımız kredileri işini geliştirmek için kullanıyor, fakat zaman zaman da çektiği krediyi kredi ile kapatıyor. Bu şekilde kullanımı tabi ki bizler de istemeyiz, ama mecbur kalıyorlar. Bankalardaki faizler yüksek olduğu için esnafın bankadan kredi kullanması mümkün değildir, o kredinin altında ezilir. 2018'in ilk yarısından itibaren talepler artacaktır" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}