HaberlerFındık - Haberleri Fındığa eski mahsul mü karıştı?

Fındığa eski mahsul mü karıştı? - Fındık - Haberleri

Bazı üreticiler tarafından 2017 yılı fındıklarına eski mahsullerin karıştırıldığı iddialarına ilişkin konuşan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 'Bunu yapan üretici mi yoksa üreticinin ismini kullanan fındık tüccarları mı?' dedi

 Fındığa eski mahsul mü karıştı?

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alınan 2017 yılı ürününe eski fındık karıştıran bazı üreticilerin fındıklarının geri iade edildiği iddia edildi. İddiaları değerlendiren Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, böyle bir şey yapılıyorsa bunun vicdansızlık olduğunu belirtti. Yapanın araştırılması gerektiğine dikkat çeken Karan, üreticinin ismini kullanan bazı tüccarların da bunu yapabileceğini ifade etti.

ALIM KRİTERLERİ BELLİ

TMO’nun fındık alımında belli kriterleri olduğunu ifade eden Başkan Karan, yeni mahsul ürünlerin alındığını dile getirdi. Karan, “Eğer üretici elinde bulunan eski fındığı, yeni mahsulle karıştırıyorsa bu doğru bir olay değil. Vicdanen de insanı rahatsız eden bir durum. Üreticilerin böyle bir şeye başvurmaması gerekiyor, çünkü neticede bir kriter var ve ‘son dönemin fındığı alınır’ diye bir uyarı söz konusu. Ancak bunu yapan üretici mi yoksa üreticinin ismini kullanan fındık tüccarları mı? Çünkü üreticinin elinde ciddi anlamda bir fındığın olduğunu zannetmiyorum. Üreticilerin ÇYS kaydını başka birileri kullanıyor olabilir, bütün bu detaylara dikkat etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL / ÖZEL HABER 

SIRADAKİ HABER
}