OMÜ'nün İHA'sına ODTÜ'den ödül

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik, Havacılık Uzay Bilimleri ve Tıp Fakültesi öğrencileri, DİK-İHA insansız hava araçları yarışmasından ödül ile döndü.

OMÜ'nün İHA'sına ODTÜ'den ödül

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) bu yıl ilkini düzenlediği ve Boeing’in sponsor olduğu “Dikine Kalkan İnsansın Hava Aracı Yarışması"na, OMÜ Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimleri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Özür Demircan’ın danışmanlığında katılan Atmaca Takımı, "Atlas" isimli, döner kanatlı dikey iniş ve kalkış yapabilen (VTOL) araçları ile Genel Kategoride Üçüncülük Ödülü'ne layık görüldü.

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Ankara Yerleşkesi'nde yapılan yarışmaya 6 üniversiteden 11 takım katıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesini Mühendislik Fakültesi öğrencileri Erol Çelebi, Muhammet Emin Fırat, Enes Yamanoğlu Havacılık Uzay Bilimleri fakültesi öğrencileri Ergun Umut Kılınç, Selahattin Selek ve Tıp Fakültesi öğrencisi Abdülvahit Işık’ın içinde bulunduğu 6 kişilik Atmaca Ekibi temsil etti. Ekibin tasarladığı insansız hava aracı kaza, afet ve sel gibi acil durumlarda kullanılarak arama kurtarma faaliyetlerine yardım etmek amacıyla tasarlandı. 

Yarışma, yangın veya kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek, sivil kullanıma yönelik İnsansız Hava Araçlarının (İHA) geliştirilebileceğini ortaya koymak amacıyla düzenlendi. Yarışmada ayrıca iHA'ların otonom uçuş, uçuş dayanıklılığı, görüntü-işleme kabiliyetleriyle uygun sırayla yük bırakma yetenekleri de test edildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

1 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

2 Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

3 Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

4 Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

Samsun'daki kazanın ardından dram çıktı!

5 Samsun'daki kazanın ardından dram çıktı!

O Mehmetçik Samsunlu çıktı

6 O Mehmetçik Samsunlu çıktı

Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

7 Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

Ahmet Burak müjdesi

8 Ahmet Burak müjdesi

Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

9 Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!

10 Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!


SIRADAKİ HABER