HaberlerKaradeniz'de beyaz esaret

Karadeniz'de beyaz esaret

Doğu Karadeniz'deki yoğun kar yağışı nedeniyle Artvin'de 42 köy yolu ulaşıma kapanırken, Trabzon'da mahsur kalan 7 kişi kurtarıldı.

Karadeniz'de beyaz esaret

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Gümüşhane sınırları içinde bulunan Gümüşki Yaylası’nda kar nedeniyle mahsur kalan 7 kişi ve 600 küçükbaş hayvanı kurtardı. 

Büyükşehir Belediyesi, Trabzon’un yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrası çalışmalarına aralıksız olarak devam ederken özellikle yayla ve mezralarda mahsur kalan vatandaşların da imdadına yetişiyor.

TRABZON'DA 7 KİŞİ MAHSUR KALDI

Gümüşki Yaylası’nda hayvancılık yapan 3 kişinin mahsur kaldığı ihbarının alınmasının üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kar nedeniyle kapanan yolu ulaşıma açarak kısa sürede yaylaya ulaştı. Burada mahsur kalan 3 kişi ve 600 küçükbaş hayvanın sağlıklı şekilde Trabzon’un Yomra İlçesi'ne geri dönmeleri sağlandı. Aynı yaylanın üst rakımlarında bulunan 4 kişi de yine Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kurtarıldı.

YAYLA VE MEZRALARA ÇIKMAYIN

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzonlulardan yayla ve mezralara çıkmamalarını istedi. Kar mücadelesi çalışmaları ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Gümrükçüoğlu, “Hemşehrilerimden kış boyunca yayla ve mezralara çıkmamalarını, buralarda olanlar varsa hemen geri dönmelerini, mahsur kalma hadiselerinin ivedilikle ilgili kurumlarımıza bildirilmesini özellikle istirham ediyorum” dedi.

Trabzon’un yüksek kesimlerinde kar nedeniyle kapanan mahalle yollarını kısa sürede ulaşıma açtıklarını belirten Gümrükçüoğlu, “24 Kasım sabahı itibariyle il genelinde yolu ulaşıma kapalı olan sadece birkaç mahallemiz vardır. Bu mahallelerimizin yolları da kısa sürede ulaşıma açılacaktır. İlçe belediyelerimiz ile birlikte gece gündüz vatandaşımızın emrindeyiz” ifadelerini kullandı.

ARTVİN'DE 42 KÖY ULAŞIMA KAPANDI

Artvin İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, il merkezi ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı sonrasında bazı köylerle ulaşımda aksaklıklar yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, kar yağışı nedeniyle kent merkezinde 2, Arhavi'de 5, Borçka'da 3, Şavşat'ta 18, Murgul'da 11 ve Yusufeli'nde 3 olmak üzere 42 köye ulaşımın sağlanamadığı ifade edildi.

Karla mücadele ekiplerinin, söz konusu kapalı yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

Bu arada, gece boyunca etkisini sürdüren kar yağışı sonrası 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi'nde zincir kullanmayan bazı araçlar yolda mahsur kaldı.  Araç sürücüleri, karayolları ekiplerinin yardımı ve kendi imkanlarıyla zincir takarak yoluna devam edebildi.

Kar yağışı nedeniyle Artvin Atabarı Kayak Merkezi'ndeki kar kalınlığı 20 santimetreyi aştı.

SIRADAKİ HABER
}