Canik'ten çifte kutlama

Canik Belediyesi, Dünya Engelliler Günü'nü iki anlamlı organizasyonla kutladı. Başkan Osman Genç, akşam engelliler için düzenlenen konsere katılırken, sabah ise engelilere akülü araç dağıttı.

Canik'ten çifte kutlama

Canik Belediyesi ve Türkiye Sakatlar Derneği tarafından Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türk Halk Müziği konseri düzenlendi. AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, Başkan Yardımcısı Alican Usta ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Haşim Baki'nin de yer aldığı konserde, Şef İbrahim Üçüncü idaresindeki engellilerden oluşan koro üyeleri, seslendirdikleri birbirinden güzel şarkılarla dinleyenlere unutulmaz bir akşam yaşattı. Konser sonunda Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu'na çiçek veren Başkan Genç, Dünya Engelliler Günü'nü kutladı.

ŞEHİRLER ENGELSİZ OLMALI

Dünya Engelliler Günü nedeniyle anlamlı bir organizasyona daha imza atıldı. Hollanda'da yaşayan hayırsever Murat Öztürk ve Güner Aydoğan'ın çabasıyla toplanan akülü araçlar, Canik Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün ortak organizesiyle engelli vatandaşlarla buluştu. Canik Belediyesi'nde düzenlenen törende, 17 akülü araç engelli vatandaşlara teslim edildi törende konuşan Başkan Osman Genç, "Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Engelli olmak bir kusur değildir. Hepimiz engelli adayıyız. Bize göre engelli olan insan değil, şehirlerdir. İnsanlar istedikleri kuruma, istedikleri yere rahatça ulaşamıyorsa o şehir engellidir. 21. yüzyılda herkesin, her yere ulaşabildiği bir şehir ortaya koymalıyız" dedi.

ENGELLİLERE ÖZEL PROJELER

Samsun'da 111 bin civarında engelli vatandaş bulunduğuna dikkat çeken Başkan Genç, "Engelli insanlarımızın hayata katılma oranları son derece düşük. Bu nedenle bu insanlarımızı aktif hale getirmek amacıyla gayret gösteriyoruz. 'Engelimize değil, potansiyelimize bakın' projesinin yanında hizmet binamızda 'Engelli Koordinasyon Birimi' oluşturduk. Kuzey Yıldızı kentsel dönüşüm projemizin içerisinde engelli vatandaşlarımızın rahatça kullanabildiği bir 'Engelsiz Kafe ve Park' yaptık. Yine belediyemiz içerisinde engelli aracı akü şarj noktası kurduk. Tüm binalarımız engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun şekilde dizayn edildi" diye konuştu.

AKÜLÜ ARAÇLAR TESLİM EDİLDİ

Engellilere yönelik bir çok çalışmalarının olduğunu ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı da, proje ortaklarından Canik Belediyesi’ne ve proje koordinatörleri Murat Öztürk ve Güner Aydoğan'a teşekkür etti. Proje Koordinatörü Güner Erdoğan ise, Hollanda’dan Türkiye’ye köprü kurarak anlamlı bir projeye imza attıkları için mutlu olduklarını ve devamının geleceğini söyledi. Konuşmaların ardından Başkan Genç, Hollanda'da yaşayan hayırsever Murat Öztürk ve Güner Aydoğan'ın çabasıyla toplanan ve Canik Belediyesi tarafından Samsun'a getirilen 17 adet akülü aracı, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara teslim etti.

Akülü araç dağıtım törenine Başkan Genç’in yanısıra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, proje koordinatörleri Murat Öztürk ve Güner Aydoğan, İlçe Emniyet Müdürü Salih Öztürk, Başkan Yardımcısı Alican Usta, Canik Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Genç katıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

1 Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

Samsun'da aciller doldu taştı

2 Samsun'da aciller doldu taştı

Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

3 Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

Akın ailesinin acı günü

4 Akın ailesinin acı günü

Samsun'da arkadaşını kursa götüren sürücü kaza yaptı: 1 yaralı

5 Samsun'da arkadaşını kursa götüren sürücü kaza yaptı: 1 yaralı

Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

6 Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

Acı olay! Kızının erkek arkadaşı zannetti...

7 Acı olay! Kızının erkek arkadaşı zannetti...

12. Adam görevde

8 12. Adam görevde

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Kaderimizi belirleyeceğiz'

9 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Kaderimizi belirleyeceğiz'

Hakem böyle istedi

10 Hakem böyle istedi


SIRADAKİ HABER