HaberlerSamsun HaberleriSAMİKAD Başkanı Uğurlu: 'Haklar eşit değil'

SAMİKAD Başkanı Uğurlu: 'Haklar eşit değil' - Samsun Haberleri

SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının birçok ülkeden daha önce verildiğini söyleyerek, 'Hal böyleyken bu yıllarda eşit ücretten diğer haklara kadar sonuç istenilen eşitlikte değil' dedi

SAMİKAD Başkanı Uğurlu: 'Haklar eşit değil'

Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) Başkanı Münevver Uğurlu, iş hayatında kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olmadığını söyleyerek "Nüfusumuzun yarısı kadın olduğundan sürdürülebilir ekonomimiz için nufusun yarısını yok sayamayız" ifadelerini kullandı.

KADIN YOK SAYILAMAZ

Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir gelişmişliği için kadın ve erkeğin beraberce bilinçli çalışması gerektiğini kaydeden Uğurlu, "Türk kadınlarına seçme seçilme hakkı 1934'te verilmişken, birçok ülkedeki kadınlar bu hakka sahip değildi. Hal böyleyken bu yıllarda eşit ücretten diğer haklara kadar sonuç istenilen eşitlikte değil. Nüfusumuzun yarısı kadın olduğundan sürdürülebilir ekonomimiz için nufusun yarısını yok sayamayız, gelişmişlikten de konuşamayız. Artık bizi yani insanı konuşmalıyız. Beceri yetenek, hedef, fikir, azim kimse onlarla ilerlemeliyiz. Ülkeler arasındaki rekabetle başedebilmek için eğitimden, eşit çalışma şartlarına kadar sayısal çok geride olan kadınlarımızın her yönden yüzdelerini artırma çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

ÇALIŞMALAR UMUT VERİCİ

Kadının doğası gereği çocuklarının bakımını ön planda tutsa da iş ve ev hayatını eşleriyle birlikte çok başarılı bir şekilde sürdürebileceğini belirten Uğurlu, "Aile ve sosyal politakalar bakanımız sayın Fatma Betül Sayan hanıma, konfedarasyonumuz TURKONFED tarafından dört faz halinde kadının sosyal, iş hayatına katılımlarının önerilerini sunduk. Sayın bakanımızın birçok konuda çalışmaların hızlandırıldığını söylemesi memnun ediciydi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu da denetimlerle kadın haklarını, çalışma ortamlarını, mobbingden çalışma saatlerine ve sosyal güvenlik haklarına kadar iyileştirme çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Bunların da Türkiye'de kadın haklarının gelişimi için önemli çalışmalar olduğunu düşünüyoruz. Ve sonuna kadar destekliyoruz" dedi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}