HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da kadınlar 'kota' istiyor

Samsun'da kadınlar 'kota' istiyor - Samsun Haberleri

CKD Samsun Şube Sekreteri Nurcihan Tumrukçu, 'Siyasette ve karar mekanizmalarında eşit temsilin sağlanması adına yüzde 50'lik 'Cinsiyet Kotası' uygulamasının yasalaştırılmasını talep ediyoruz' dedi

Samsun'da kadınlar 'kota' istiyor

Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği (CKD) Samsun Şube Sekreteri Nurcihan Tomrukçu, Türk kadınının Seçme ve Seçilme hakkını kazanışının 83. yılı ve derneğin kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla açıklamada bulundu.

İLK VE TEK İSLAM ÜLKESİ

'Siyasal haklarımızı pek çok ülkeden önce veren Ulu Önderimiz Atatürkümüzü sonsuz bir sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz' diyerek başlayan Tomrukçu, "Yüzyıllarca süren kadın hakları mücadelesinde ilk talep edilen hak daima siyasal hak olmuştur. Türk kadını 1934'te siyasal haklarını kazandığında, dünyada sadece 17 ülke kadınının bu hakkı vardı ve kadına siyasal hak tanıyan ilk ve tek İslam ülkesi Türkiye'ydi. Atatürk, Türk kadınına siyasal haklarını verirken kadını, erkeği ile eşit, çağdaş ve gerçekten demokratik bir ülke hedeflemişti. Bugün biz Türk kadınları olarak artık şunu çok iyi biliyoruz; haklara sahip olmak yeterli değildir. Önemli olan o hakları kullanabilmektir" diye konuştu.

EŞİT KATILIM ÖNEMLİ

Kadınların siyasette ve karar mekanizmalarında eşit katılımının önemine dikkat çeken Tomrukçu, "Gerçek bir demokraside yaşamak isteyen her birey, özellikle de siyasetçi ve ülke yöneticileri derhal eşit temsili sağlayacak uygulamaları yaşama geçirmelidir. Bunun için de tek çare 'Cinsiyet Kotası' uygulamasıdır. Önümüzdeki süreçte TBMM'de Anayasa Değişikliği Uyum Yasaları paketi içerisinde siyasi partiler ve seçim yasalarında değişiklikler yapılacaktır. Cumhuriyetçi Kadınlar olarak bu süreçte yüzde 50’lik Cinsiyet Kotası uygulamasının en geç 8 Mart 2018 tarihine kadar yasalaştırılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}